Období zimních měsíců je doba, kdy se rádi prokřehlí vracíme do příjemně vyhřátého bytu. Jak v tomto období topit a zároveň větrat tak, aby byl celý proces co nejefektivnější a zároveň nás finančně nezruinoval?
Jak větrat v zimě
V zimním období, kdy venkovní teploty klesají pod bod mrazu si každý rád doma přitopí. Současně je ale potřeba pravidelně větrat, aby docházelo k výměně vzduchu a regulaci vzdušné vlhkosti. V zimních měsících se doporučuje větrat nárazově – tedy otevřít najednou všechna okna a jednorázově místnost vyvětrat.
Délka tohoto větrání by měla být úměrná velikosti místnosti. Ač se to nezdá, tímto způsobem „uteče“ z místnosti mnohem méně tepla, než v případě dlouhodobě otevřeného okna. Čerstvý vzduch, tedy vzduch s větším podílem kyslíku, se navíc mnohem rychleji ohřívá. Větrání je proto nejefektivnější provádět v místnostech těsně před tím, se zapne topení.
Optimální pokojová teplota
Optimální pokojová teplota není přesně určena, pohybuje se však v rozmezí 18-24 °C. Pokojová teplota v místnostech, kde se spí, může být ještě nižší.
Není ale třeba celý byt vytápět celých 24 hodin. Např. v obývacím pokoji není třeba přes noc vůbec topit. Ráno, kdy celá domácnost ožije, se tento pokoj při výkonném topení vytopí na požadovanou teplotu během pár desítek minut. Takto je možné regulovat teplotu v místnosti a intenzitu topení ručně.
Existuje i důmyslnější řešení. Mnohé moderní termostaty již jsou natolik „chytré“, že je možné je naprogramovat. Topení se tak bude spouštět a vypínat v jednotlivých místnostech dle přesně stanoveného harmonogramu. Vstáváte pravidelně v sedm hodin? Váš termostat spustí topení o půl hodiny dříve a připraví Vám k snídani příjemných 23 °C.
foto: www.thinkstockphotos.com