Kategorie

Jak co nejvýhodněji prodat nemovitost?

Víte, jak postupovat, když potřebujete rychle odprodat váš dům či byt? Pokud na vlastněné nemovitosti neváznou žádné dluhy, lze prodej a následnou koupi uskutečnit celkem bez problémů. Ne vždy jde ale všechno hladce a pomoc odbroníků rozhodně není levná záležitost.
 

Často nezbývá než využít služeb realitních kanceláří, právníků, notářů, případně i finančních poradců. Nemalý peníz zaplatíte za sepsání dvou kupních smluv, na dvě provize z prodeje nemovitostí se těší realitní kanceláře, notář vám naúčtuje poplatek za notářskou úschovu (pokud jeho služeb využijete). Zkrátka nepřijdou ani finanční poradci při vyřizování hypoték, úvěrů ze stavebního spoření, životních pojistek či jiných produktů doprovázejících obchody s nemovitostmi. Nezapomeňte také na státní pokladnu, které budou účastníci smluv nuceni zaplatit dvě daně z převodu nemovitostí, v některých případech i daň z příjmu. Nelze také nevzpomenout případné dvojí stěhování, protože jen málokdy se podaří v jeden den nemovitost prodat a druhou koupit.

Cesta k prodeji či koupi nemovitosti není vůbec jednoduchá

Směna je výhodnější

Představme si situaci, že se rodina chystá přestěhovat z Jihlavy do Olomouce. Domnívá se, že nebude jiné řešení, než byt v Jihlavě prodat a dočasně se nastěhovat k rodičům a počkat na vhodnou koupi bytu v Olomouci. Z toho vyplývá velké množství starostí s uzavíráním smluv – smlouvy o smlouvě budoucí, kupní smlouvy, smlouvy o poskytnutí úvěru, zástavní smlouvy a navíc nepříjemné stěhování. V takovýchto situacích je dobré si uvědomit, že na opačné straně může stát někdo jiný, kdo se chce přestěhovat z Olomouce do Jihlavy.

Směnná smlouva

Dohodnete-li se spolu na výměně nemovitostí, bude pro vás i protistranu výhodné uzavřít místo dvou kupních smluv pouze smlouvu jednu – směnnou.  Významnou výhodou směnné smlouvy je zpravidla daleko menší potřeba peněz oproti uzavření kupních smluv. V praxi to funguje tak, že se doplácí jen rozdíl v ceně dražší nemovitosti.

Pokud se rozhodnete pro směnnou smlouvu, ušetříte

Ušetříte až 3%

Bude-li peněžní rozdíl ve směňovaných nemovitostech opravdu minimální, odpadají starosti se žádostmi o úvěr ze stavebního spoření či vyřizování hypotéky. Ušetříte tak poměrně vysokou částku, která může dosahovat i několika tisíců korun. V ideálním případě můžete dokonce ušetřit i při stěhování. Stačí jen smluvit termín, který bude vyhovovat oběma dotčeným stranám a stěhovací vozidlo bude vytíženo při cestě tam i zpět. Směna nemovitostí má příznivý dopad i na daň z převodu nemovitostí. Zákon o dani z převodu nemovitostí považuje směnu za jeden převod a daň se vybírá pouze z převodu dražší z obou nemovitostí. Úsporu tak můžeme i vyčíslit – jsou to 3% hodnoty levnější ze směňovaných nemovitostí.

ab
ab
ab
ab
ab