Kategorie

Jak bydlí Zuzka Cabejšková, autorka projektu Moje Česko?

Jak bydlí Zuzka Cabejšková

Zuzka Cabejšková je autorkou projektu Moje Česko, speciálních nalepovacích korkových map. Tento nápad vznikl na podporu pozitivnějšího myšlení a větší národní hrdosti nás Čechů. 

Zuzko, máte vlastní a možná trošku netradiční projekt, představíte nám ho?

Pod značkou Moje Česko vyrábím nástěnky pro výletníky. Jde o korkové mapy, které si vylepíte na zeď a za pomoci špendlíků značíte navštívená místa. Doma vám tak díky mapě vznikne taková výstavka zážitků. V dnešní době máme každý desítky, ne-li stovky fotek z každého výletu, ale v telefonech a foťácích zapadnou. S mými mapami mají zákazníci hravou motivaci, aby si vždy alespoň jednu nejlepší fotku z dovči vytiskli :)

Jak jste se k téhle myšlence vlastně dostala?

Před dvěma lety jsem se vrátila z pracovního pobytu v Paříži a bylo mi líto, že jsou Češi hrdí na svou zemi jen během MS v hokeji. Ve Francii jsou všichni děsně pyšní, přitom tam většina věcí funguje hůř než tady. Česko je skvělá země s velmi šikovnými obyvateli, na což s naší stěžovatelskou mentalitou bohužel až příliš často zapomínáme. Hledala jsem tedy způsob, jak podpořit trochu pozitivnější myšlení a větší národní hrdost. Mapy mi přišly jako líbivá a fajn cesta k takovému cíli.

Pracujete sama nebo máte svůj tým?

Dlouhou dobu jsem pracovala sama, ale vzhledem k tomu, že ráda cestuju, potřebovala jsem někoho na pomoc s expedováním objednávek. Domluvily jsme se s jednou z mých nejlepších kamarádek, co je aktuálně na mateřské, že se role ujme. Je moc pečlivá a spolehlivá, takže můžu v klidu odjet i na delší dobu, online věci řešit sama a offline přenechat jí. Poslední dobou přidal ruku k dílu i snoubenec, který je skvělý obchodník, takže s ním ráda chodím na trhy. Taky doma provozujeme takové mini call centrum, když mapy nabízíme do škol. Čili buduju vlastně rodinný podnik!

Máte svou pracovnu nebo vše realizujete doma?

Pracuji z domova už spoustu let. Nedávno jsme si zrekonstruovali ložnici, kde mám svůj útulný pracovní koutek a odtud se mi podniká nejlépe. Cením, že nemusím trávit čas dojížděním do kanceláře a můžu si kdykoli zpestřit počítačovou činnost nějakou domácí prací. Taky chodím během dne na jógu a vyhnu se tak večerním lekcím, které jsou plnější. No a co si budeme povídat, občas je fajn pracovat v pyžamu a nemuset se krášlit mezi kolegy :) Zkrátka jsem paní svého času a doma si vytvářím pro mě nejpohodlnější pracovní podmínky - například speciální zdravotní židli, která je pro nás plotýnkáře stěžejní.

Co všechno ve vašem portfoliu najdeme?

Začala jsem mapami Česka, ale za rok a půl fungování e-shopu už přibyly i mapy Evropy a mapy světa. Ze zbylého korku nechávám vyrábět fotorámečky a další drobné ozdůbky. Všechno, co prodávám, si sama navrhuji a jedná se o věci, které nikdo jiný nedělá. Mapy Česka a Evropy jsou na trhu opravdu jediné. Mapu světa zase dělám jinak než ostatní výrobci, používám totiž modernější kartografické zobrazení, tzv. Gall-Petersovu projekci. Ta na rozdíl od tradiční Mercatorovy projekce zobrazuje správně plochy pevnin vůči sobě. Snažím se jít zkrátka trochu proti proudu a nadchnout přemýšlivé a kreativní lidi, co i ocení poctivou lokální výrobu.

Jaký preferujete styl bydlení? Jste fanynkou přírodních materiálů?

Rozhodně jsem, je to dáno i mým oborem vzdělání. Studovala jsem průmyslovou ekologii a během přednášek pochopila, jak je volba materiálů v interiérech klíčová pro nejen psychickou pohodu, ale hlavně fyzické zdraví. Běžně slyšíme o znečištění venkovního ovzduší smogem a polétavým prachem, což je samozřejmě nebezpečné a nežádoucí, ale drtivou většinu života bohužel trávíme uvnitř budov, takže by nás mělo hodně zajímat vnitřní ovzduší. Klíčové je pravidelné větrání, ale složení svých “vzduchů” doma můžeme pozitivně ovlivnit právě volbou vybavení. Umělé laky, barvy a další materiály vypouští řadu škodlivin, které mohou působit karcinogenně a alergenně. Proto jsem fanynkou přírodních materiálů a vůbec největší fanynkou věcí z druhé ruky. Ty už jsou totiž obvykle “vyčpělé” a neškodné. Moc fandím projektům jako je pražské Z pokoje do pokoje, kde holky vdechují nový život starému nábytku. Je to ekologické, originální a člověk může návštěvám o každém svém kousku nábytku vyprávět příběh. Jednou bych chtěla postavit ekohotel kompletně z druhotných surovin.

Máte doma nějaký svůj oblíbený designový kousek, na který nedáte dopustit?

Já se obecně spíš upínám na zážitky než na věci, takže úplně na vybavení domácnosti nelpím. Ale co mi dělá každý den radost, jsou obrazy od mého oblíbeného malíře a ilustrátora Conrada Roseta. K dokončení vysoké školy jsem dostala sadu tří jeho kousků, které jsem si dlouho přála. Visí mi nad pracovním stolem a o ty bych přišla nerada.

Kdybyste si mohla vybrat na zemi jedno místo na bydlení, kde to bylo?

To je pro mě moc těžká otázka, protože mám trochu nohy toulavý a líbí se mi na spoustě míst :) Mám toho nacestováno už hodně a velmi mě nadchlo třeba Japonsko nebo Kalifornice. Ale Česko je prostě domov, vždy se budu chtít vracet sem. Tady mám rodinu, kamarády, vzpomínky… A navíc tu máme skvělé služby - MHD, zdravotnictví, byrokracie taky není šílená.

 

Měla byste nějaký bydlící tip pro čtenáře, kteří si zrovna zařizují bydlení nebo přemýšlí o rekonstrukci?

Pokud jsou to nadšení turisti jako já, tak samozřejmě doporučuju prohlédnout můj obchod www.mojecesko.cz! Spousta lidí, kterým se mapy líbí, si je nemohou pořídit, protože už nemají výstavní místo. Čili doba stěhování je z tohoto pohledu ideální. Obecně bych pak doporučila spolupráci s architektkou. V Česku na architekty lidé často zapomínají, nebo za ně nechtějí “utrácet”, ale z mého pohledu jde o investici, která se člověku dlouhodobě vyplatí. Mít chytře promyšlený a navržený interiér podle mě velmi zkvalitní rodinný život.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab