Kategorie

Hydroizolace – úspěšná bitva s vodním živlem II.

Opatření, jak řešit vady a poruchy způsobené vlhkostí zejména v suterénních prostorách, můžeme rozdělit podle principů, na kterých jsou založena.
Opatření proti vadám a poruchám způsobených vlhkostí dělíme na ta, která jsou založena na proudění vzduchu, na vkládání utěsňujících vrstev, či na metody chemické impregnace, plošné, stavební nebo elektrofyzikální hydroizolace.

Pokud objevíte vodu ve sklepě, nechte si poradit od odborníků na hydroizolaci

Od stavebních úprav k chemii

V některých případech se vyplatí projevy vlhkosti omezit vhodnými úpravami povrchu. Doporučují se různé sanační omítky, kdy se vytvoří systém provětrávacích kanálků, nebo provětrávané obklady stěn. Tato úprava stojí asi od šesti set korun za metr čtvereční. Mezi stavební metody patří potom například vložení hydroizolační vrstvy do vybouraného nebo proříznutého otvoru ve zdivu. Tato varianta se doporučuje zejména pro případy, kdy izolace proti vodě zcela chybí nebo je nefunkční. Tyto postupy bývají hodně pracné a i jejich cenové rozpětí je poměrně široké. Pohybují se od patnácti set až do dvanácti tisíc korun za metr čtvereční. Špatná nebo žádná hydroizolace se může v některých případech nahradit různými chemickými prvky, které se aplikují do předem připravených injektážních vrtů. Důležité je, aby tyto chemické přípravky či jejich směsi byly hygienicky a ekologicky nezávadné. Cenově se tato metoda pohybuje v rozmezí od dvou až do šesti tisíc korun za metr čtvereční. Proti vodě elektricky Elektrofyzikální metoda pomocí elektroosmózy, je systémem kapilár stahujících vlhkost směrem dolů pomocí elektrického napětí kladných a záporných elektrod. Tato metoda má svoji hlavní výhodu v tom, že je k ošetřované budově nejvíce šetrná. Cenu a možnost jejího úspěšného použití ovlivňuje mnoho vstupních faktorů, proto ji nelze obecně vyčíslit. Pravdou zůstává, že tento způsob nepatří mezi nejrozšířenější.

Někdy postačí k omezení vlhkosti použití sanační omítky

Svěřte se odborníkům

Obecně však platí ta nejdůležitější poučka. Pokud objevíte vodu ve sklepě, ať už vlhké mapy, nebo přímo na podlaze, pak bývá nejvhodnější obrátit se na odborníky. Ti navrhnou komplexní řešení. Laická, nebo naopak odborná, ale pouze částečná oprava, nemusí být úspěšná a může původní stav rychle zhoršit.
ab
ab
ab
ab
ab