Graffity mohou váš majetek jedinečným způsobem poničit, ale také mu dát „ten správný šmrnc“. Právě o tom, jak získat toto umění moderní doby pro sebe, anebo jak se jej zbavit, se více dočtete zde.
Vznik graffiti
Graffity pravděpodobně vznikly v New Yorku, ale nejednalo se o graffity, spíše o takzvané tagy. Příběh mluví o řeckém pošťákovi, který každý den chodil kolem zvláštních nástěnných maleb. Ten muž, který si říkal Taki 183, se rozhodl, že si označí své pošťácké teritorium. No a tagy se začaly objevovat doslova po celém New Yorku.
Samotné graffity se dostaly i do Evropy, kde však byli writeři (sprejeři) mnohem ohleduplnější. Na rozdíl od Spojených států se vyhýbali slavným a historickým budovám, i když pár nevychovanců se i v Evropě našlo. Města však jejich umění začalo zbavovat prosté šedi.
Není divu, že v mnoha městech již byly uvolněny plochy pro tyto mladé nadšence. Velký „pokrok“ byl zaznamenán u nanášení graffitů, jelikož už nejsou tak lehce smývatelné jako kdysi. Stěny musí majitel nemovitosti většinou přemalovat a je otázkou času, kdy mu je nějaký sprejer opět „ozdobí“.
Umění, nebo vandalství?
Otázkou pro odborníky je, zda se jedná o formu vandalství, anebo o umění. Mladí lidé se hájí tím, že moderní umění bývá málokdy pochopeno současnou veřejností. Staří naopak vysvětlují, že poničit někomu fasádu nebo nasprejovat podpis na kostel žádným uměním není.
Je možné zabránit sprejerům v jejich řádění?
V hit se proměnila písnička „Chytili sprejera, sprejera frajera“. Bohužel policii se moc sprejerů chytit nedaří. Jednak tito lidé chodí malovat převážně v noci a lokalitu mají vždy dobře vytipovanou. Ani nově instalované kamerové systémy ve městech na mladíky se spreji v ruce nevyzrají. Vždyť mají většinou na hlavě kšiltovku a přes obličej šálu.
Nikdo jim jejich identitu prokázat nemůže. Při dopadení policií se však viník může dostat až před soud pro trestný čin poškozování cizí věci. Poté musí darebák uhradit nejen soudní výlohy, ale také způsobenou škodu.
Postup při odstraňování graffiti
Předtím, než začneme odstraňovat graffity z objektu, bychom měli zjistit, čím byl objekt poškozen, z čeho je povrchová vrstva našeho objektu a jak staré je znečištění. Nesmí se zapomenout vzít v potaz povětrnostní podmínky, kterým byl objekt vystaven a celkové stáří stavby.
Nemá cenu odstraňovat graffity, když víme, že budeme za pár měsíců dělat novou omítku, anebo že ta stávající odstranění nechtěné malby nevydrží. Důležité je zjistit, o jak velkou plochu k čistění se jedná.
Jednání s pojišťovnou
Nejlepší obranou je útok a není nad to nemovitost dobře a dlouhodobě pojistit. Pak odstranění každého obrázku hradí pojišťovna. To však až na základě zahájení šetření policisty.
Před odstraněním graffity je třeba povrch dobře umýt od prachu, špíny a atmosférických nečistot. V případě, že tak neučiníte, zůstanou po graffity světlá místa. Smíchání nečistot s odstraňovačem graffity a barev může mít také nežádoucí účinek.
K mytí objektů používáme tlakovou vodu i s příměsí čisticího prostředku.
Odstranění
Po umytí je odstraňováno grafitty. Používají se speciální prostředky, chemické nebo mechanické. Ty však nejsou škodlivé životnímu prostředí. Ke kvalitnímu odstranění grafitty je nutná přípojka elektrické energie 220 V a přívod vody. Teplota vzduchu musí být alespoň 5°C. Nemělo by pršet.
Retušování
Po odstranění grafitty bývá očištěné místo světlejší, popřípadě má jiné zabarvení. Z toho důvodu se provádí odborná barevná retuš očištěného místa tak, aby splynulo barevně s okolní fasádou.
Nový nátěr
Jsou případy, kdy je levnější po hrubém odstranění grafitty provést nový nátěr poškozeného místa a jeho okolí fasádní barvou.
Ochranná vrstva
Pokud je objekt častým terčem útoků sprejerů, je po odstranění grafitti vhodné natřít jej do výšky přibližně tří metrů ochrannou vrstvou, která umožňuje dýchání zdi.
K dispozici jsou produkty na bázi silikonu, siloxanu, bezbarvé nebo v barvě fasády, neviditelné fólie na hladké povrchy. Všechny jsou odolné proti UV záření. Tato vrstva zajistí snadné a rychlé odstranění graffity po dalším napadení objektu.
Legální graffiti
Nejen světová velkoměsta, ale také města v České republice se rozhodla umožnit mladým vyznavačům graffiti sprejovat. To však pouze na vyhrazených místech. Některé z obrazů dokonce lemují sportoviště. Stále více jsou k vidění interiéry restaurací s graffity na stěnách.
Jejich opatření nebývá finančně náročné, ale každý zájemce o takovéto umění ve svém interiéru by měl vědět, kdo mu jej bude zhotovovat. Protože místo krásných obrazů se může jednat o obrazy do „feťáckého doupěte“. V dnešní době je spousta možností domluvit se s writerem na internetových stránkách vyznavačů graffity. Pak už mu stačí jen sdělit svoji představu, pořídit mu barvy a nechat se překvapit.