Japonský typ matrace zvané futon už je módním hitem dlouho a jen tak se neomrzí. Jaké zdravotní výhody ale nabízí a jak ho správně vybírat?
„Spaní na tvrdém s pocitem měkkého“ – to je zaklínadlo společností, které u nás distribuují a prodávají pravé futonové matrace. Platí to skutečně? Ano, ale pouze za určitých podmínek. Podívejte se s námi na výhody futonových matrací a způsob, jak je vybírat, aby vám opravdu vyhovovaly.
Futon jako opora pro tělo
Rozhodnete-li se pro futon, narazíte na základní dilema: Zvolit raději pohodlí, nebo snadnou údržbu a maximální ochranu před nežádoucími mikroby? V prvním případě zřejmě sáhnete po futonové matraci co nejsilnější, na které se později tolik neprojeví slehnutí a poskytne dobrou oporu vašim zádům i celému tělu. Její složení bude pravděpodobně obsahovat kokosová vlákna a manipulovat s ní bude úkol pro siláky. Futonové matrace si můžete nechat potáhnout látkou v různých barvách. Naopak jednoduchý a nepříliš silný bavlněný futon lze snadno pravidelně srolovávat, větrat, občas vyprášit nebo na balkoně vystavit slunci, aby byl stále co „nejčerstvější“. Rychle se ovšem slehne a z onoho zaklínadla prodejců bude rázem spaní na tvrdém s pocitem... inu, tvrdého. Neoddiskutovatelnou předností těchto matrací je samozřejmě nízká cena. Dalšími materiály používanými pro výrobu futonů jsou vlna, která zajistí velmi dobrou termoregulaci (efekt „v zimě hřeje, v létě chladí“) nebo latex, jehož výhodou je vyšší pružnost. Počítejte ovšem s tím, že časem se slehává a tvaruje každý futon, pouze ne vždy stejně rychle. Stoprocentní pružnost je zatím možná skutečně jenom u běžných matrací z umělých materiálů. Koupíte-li tedy například matraci pro dva, za nějaký čas bude mít každý z vás na své polovině vyležené místečko.Futony řešením pro alergiky?
Přírodní materiály, z nichž se vyrábějí futonové matrace, mají jednu velkou výhodu: Neodpařují se z nich žádné zdraví nebezpečné látky, jako se to může stát u matrací umělých. Ani když je budete používat delší dobu, škodliviny se z nich odpařovat nezačnou. Futony mohou spočívat na skládacím roštu, který z nich udělá křeslo nebo pohovku. Navíc pohlcují a zároveň snadno odpařují vlhkost vznikající při běžném lidském pocení. Materiály obvykle používané pro výrobu futonů pot nekondenzují, takže nebudete mít pocit spaní „v mokrém“, jako se to někdy stává v případě umělých matrací. Futon také nebude v důsledku styku s vlhkostí ztrácet svoje vlastnosti. Na druhou stranu je velmi důležité dát pozor na roztoče a futon pravidelně otáčet nebo průběžně odvětrávat.Ideální futon v pár krocích
Postel, nebo flexibilní sedačka?
Futonová matrace může spočívat na dvou základních typech rámu: Prvním je téměř standardní postelový rám, který ovšem mívá širší okraje, masivnější nohy a na jeho výrobu se používají pevné druhy dřev, aby matraci bezpečně udržel. Druhou možností je skládací rám s příčkami, ve složeném stavu trochu podobný lavičce v parku. S jeho pomocí uděláte z postele rázem pohovku se sníženým sezením. Dobře si však rozmyslete, jestli se vám skutečně bude chtít lůžko rozkládat.Tip Světa bydlení U nás se obvykle prodávají futonové postele s dřevěnými rámy, existují ovšem i rámy kovové. Jejich výhodou bývá větší kompaktnost i fakt, že se více podobají běžnému evropskému nábytku a nevytvářejí efekt orientálního interiéru, pokud o něj nestojíte. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že stejně jako masivní dřevo, i kov přidá celé posteli na váze. |