Kategorie

Futony a futonové matrace krok za krokem

Japonský typ matrace zvané futon už je módním hitem dlouho a jen tak se neomrzí. Jaké zdravotní výhody ale nabízí a jak ho správně vybírat?
„Spaní na tvrdém s pocitem měkkého“ – to je zaklínadlo společností, které u nás distribuují a prodávají pravé futonové matrace. Platí to skutečně? Ano, ale pouze za určitých podmínek. Podívejte se s námi na výhody futonových matrací a způsob, jak je vybírat, aby vám opravdu vyhovovaly.

Futon jako opora pro tělo

Rozhodnete-li se pro futon, narazíte na základní dilema: Zvolit raději pohodlí, nebo snadnou údržbu a maximální ochranu před nežádoucími mikroby? V prvním případě zřejmě sáhnete po futonové matraci co nejsilnější, na které se později tolik neprojeví slehnutí a poskytne dobrou oporu vašim zádům i celému tělu. Její složení bude pravděpodobně obsahovat kokosová vlákna a manipulovat s ní bude úkol pro siláky. Futonové matrace si můžete nechat potáhnout látkou v různých barvách. Naopak jednoduchý a nepříliš silný bavlněný futon lze snadno pravidelně srolovávat, větrat, občas vyprášit nebo na balkoně vystavit slunci, aby byl stále co „nejčerstvější“. Rychle se ovšem slehne a z onoho zaklínadla prodejců bude rázem spaní na tvrdém s pocitem... inu, tvrdého. Neoddiskutovatelnou předností těchto matrací je samozřejmě nízká cena. Dalšími materiály používanými pro výrobu futonů jsou vlna, která zajistí velmi dobrou termoregulaci (efekt „v zimě hřeje, v létě chladí“) nebo latex, jehož výhodou je vyšší pružnost. Počítejte ovšem s tím, že časem se slehává a tvaruje každý futon, pouze ne vždy stejně rychle. Stoprocentní pružnost je zatím možná skutečně jenom u běžných matrací z umělých materiálů. Koupíte-li tedy například matraci pro dva, za nějaký čas bude mít každý z vás na své polovině vyležené místečko.

Futony řešením pro alergiky?

Přírodní materiály, z nichž se vyrábějí futonové matrace, mají jednu velkou výhodu: Neodpařují se z nich žádné zdraví nebezpečné látky, jako se to může stát u matrací umělých. Ani když je budete používat delší dobu, škodliviny se z nich odpařovat nezačnou. Futony mohou spočívat na skládacím roštu, který z nich udělá křeslo nebo pohovku. Navíc pohlcují a zároveň snadno odpařují vlhkost vznikající při běžném lidském pocení. Materiály obvykle používané pro výrobu futonů pot nekondenzují, takže nebudete mít pocit spaní „v mokrém“, jako se to někdy stává v případě umělých matrací. Futon také nebude v důsledku styku s vlhkostí ztrácet svoje vlastnosti. Na druhou stranu je velmi důležité dát pozor na roztoče a futon pravidelně otáčet nebo průběžně odvětrávat.

Ideální futon v pár krocích

Postel, nebo flexibilní sedačka?

Futonová matrace může spočívat na dvou základních typech rámu: Prvním je téměř standardní postelový rám, který ovšem mívá širší okraje, masivnější nohy a na jeho výrobu se používají pevné druhy dřev, aby matraci bezpečně udržel. Druhou možností je skládací rám s příčkami, ve složeném stavu trochu podobný lavičce v parku. S jeho pomocí uděláte z postele rázem pohovku se sníženým sezením. Dobře si však rozmyslete, jestli se vám skutečně bude chtít lůžko rozkládat.
Tip Světa bydlení U nás se obvykle prodávají futonové postele s dřevěnými rámy, existují ovšem i rámy kovové. Jejich výhodou bývá větší kompaktnost i fakt, že se více podobají běžnému evropskému nábytku a nevytvářejí efekt orientálního interiéru, pokud o něj nestojíte. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že stejně jako masivní dřevo, i kov přidá celé posteli na váze.

Vyberte si složení

Nechte si v obchodě vyložit výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. Který futon bude dobře ohebný a tím pádem vhodný pro pravidelné skládání? Který bude nejpohodlnější? Který bude nejvíc vážit? U kterého se budete muset smířit s kompromisem přírodních a umělých materiálů? Futonová postel se od klasické často liší silnějšími okraji a masivnějším provedením.

Nešetřete na tloušťce

Ano, futon znamená pohodlné spaní na tvrdém, ale to neznamená, že nemůže být tvrdý příliš. Lze proto doporučit matraci o tloušťce alespoň deset centimetrů, v ideálním případě pak patnáct a více – potom se její vlastnosti projeví naplno a bude se vám na ní pohodlně ležet. Zvlášť pokud chcete futon používat denně a bude vám sloužit i jako sedačka, vyplatí se co nejsilnější. Snadné složení umožní pouze některé druhy futonových matrací.

Zajistěte odvětrávání

Ať už bude váš futon vytvořen z čehokoli, potřebuje vzduch. Nejlepší je položit futonovou matraci na rošt, kterým ji lze zespoda odvětrávat. Pokud se to podaří, nebudete ji muset pravidelně otáčet, takže můžete koupit tu nejtěžší.

Futon musí být rovný

Nový futon by neměl mít žádné prohlubně, boule ani jiné nerovnosti. Pokud má, znamená to buď, že je nekvalitně vypracovaný, nebo že jste dostali výstavní vzorek, na kterém si už hověly desítky zákazníků na prodejně. Jestliže vám futonovou matraci prodejce doručí až domů, nechte si ji rozbalit a nestyďte se ji vyzkoušet. Tento krok vás uchrání před složitými pokusy o vrácení. Futonová matrace na rozloženém rámu s příčkami.

Ptejte se na záruku a údržbu

Kvalitní futonová matrace je často nákladnější investicí než matrace běžná a zakoupené zboží by vám mělo vydržet roky. Zajímejte se proto o záruky, které vám obchod poskytuje. Stejně podstatné je předem znát způsob, jak se o futonovou matraci starat – ideálně by vám prodejce měl dát prospekt s instrukcemi, na které se později můžete odvolat.
ab
ab
ab
ab
ab