Brno ani zdaleka není jen světoznámá vila Tugenhadt, skrývá totiž další spoustu architektonických skvostů meziválečné architektury. Tyto zajímavé stavby mapuje nový projekt Brněnský architektonický manuál.
Sami jsme si prošli jednu z manuálem navrhovaných stezek a přinášíme vám fotoreportáž ojedinělých domů a vilek. Jaká architektonická tajemství tedy skrývají brněnské Žabovřesky?
Kde začít
Trasa stezky brněnskou čtvrtí Žabovřesky začíná nájemním domem na ulici Krondlova. Nejlépe se k němu dostanete tramvají č. 4 na Náměstí Míru nebo autobusem 51 a trolejbusem 39 ze zastávky Barvičova. Čeká na vás hned 46 architektonicky zajímavých staveb z meziválečného období a současně také krásná procházka Wilsonovým lesem. Pokud nezabloudíte, trasa má pouhé 4,4 kilometry. Malý nájemní dům na Krondlově z roku 1937 je jednou z mála staveb v Brně z pera maďarského architekta Emericha Spitzera. Výraz domu dodávají především dva důmyslně řešené zaoblené balkony, jejichž zábradlí plynule navazuje na okenní římsy. (v příloze foto č. 1, 2)Další fotoreportáže Kateřiny Pelánové: Dobré víno a dobrá architektura patří k sobě Romantické zahrádky uprostřed velkoměsta Jurkovičova vila je jako z pohádky Lublaň: Slovinská Paříž a její dvorní architekt |