Kategorie

Fotoreportáž: Rekonstruovaná vila Tugendhat je znovu přístupná

Vila Tugendhat toho za 82 let své existence zažila hodně, od rodinných chvil přes obsazení gestapem, nájezd sovětské armády nebo rozdělení Československa. Po rozsáhlé rekonstrukci za 156 milionů korun se začátkem března opět otevřela pro návštěvníky a my vám přinášíme exkluzivní fotoreportáž.

Za vilu může láska

Příběh vily Tugendhat začíná v době, kdy se Greta rozená Löw-Beerová vrací z Berlína po nevydařeném šestiletém manželství s průmyslníkem Hansem Weissem zpátky do svého rodného města Brna.  Její návrat však není životním fiaskem, naopak. Opět se totiž setkává s dávným přítelem z dětství, Fritzem Tugendhatem, za něhož se o něco později také provdá. Fritz je její životní láskou. Pojí je nejen vášeň pro umění, architekturu, ale také nadšení pro technické vymoženosti moderní doby.

Neomezený rozpočet i unikátní parcela

Gretin pobyt v Německu měl však pro funcionalistickou vilu manželů Tugendhatových také  svůj význam. Velmi se jí totiž zalíbil dům od architekta Ludwiga Mies van der Rohe a právě jemu svěřili manželé do rukou velkolepý projekt s téměř neomezeným rozpočtem. Ve finále stála vila pět milionů korun, za což by se tehdy dalo postavit několik nájemních domů. Greta navíc dostala jako svatební dar od svého otce rozsáhlou parcelu v brněnské čtvrti Černá pole s exkluzivním výhledem snad na všechny brněnské dominanty.  A tak byl zrod unikátní funkcionalistické stavby zpečetěn. Ludwig Mies van der Rohe použil unikátní typ nosné konstrukce založený na sloupech, který se do té doby nepoužíval pro obytné stavby. To umožnilo prostor prosklít obrovskými skleněnými tabulemi a vizuálně jej tak propojit se zahradou. Do té doby nevídaný byl také způsob otevírání oken. Elektronicky ovládaný mechanismus spouštěl dvě z obrovských skleněných tabulí do přízemí vily. Doslova legendou je pro vilu také onyxová stěna - při západu slunce přes ni prosvítají sluneční paprsky a prostor v obývací hale prozáří oranžovými záblesky. Mies van der Rohe si vyhlédl velký onyxový kvádr, který se mu zalíbil natolik, že k jeho získání přeplatil jiného kupce. Poté nechal kvádr rozřezat na několik kamenných desek. A výsledek stál určitě za to.

Ultramoderní prababička

Vila je jednou z nejvýznamějších památek funkcionalistické architektury a přestože je ve věku zasloužilé prababičky působí dnes jako průzračný odraz aktuálních moderních trendů. Čisté minimalistické vertikální linie nechtěl  Ludwig Mies van der Rohe ničit horizontálními, a tak v obytné části vily například nenajdete dveře, které by nevedly až k vysokým stropům. Krásná křesla typů Barcelona, Brno nebo Tugehdhat by i dnes perfektně zapadla do moderního interiéru. A například od kulatého stolu v jídelně, který se dá rozložit do tří různých velikostí prostým odděláním kruhových desek o různých průměrech, by se ve skladnosti mohla učit i IKEA.

U vzácného obložení obědvali studenti

Právě u tohoto stolu podepsali předseda vlády České republiky Václav Klaus s předsedou vlády Slovenské republiky Vladimírem Mečiarem rozhodující dokument o rozdělení Československa. Vlastním příběhem je však opředena i samotná zakulacená stěna v jídelně vyrobená z makasarského ebenu. Od války totiž z vily zmizela a považovala se za zcela zničenou. Objevena byla až nedávno, a to v podobě obložení stěn v  menze právnické fakulty Masarykovy univerzity, kde kolem ní denně obědvaly stovky studentů.

Stáj pro koně i taneční škola

Tugendhatovi samotní si vily však příliš neužili. Osm let po nastěhování, v roce 1938, emigrovali do Švýcarska a záhy do Venezuely. Protože pocházeli z bohatých židovských rodin, tušili, jaký by je zde čekal osud. Vzali si s sebou však velké množství nábytku a vybavení interiéru, které tím zachránili. Vilu totiž následně dostalo do rukou gestapo, podepsala se na ní i samotná válka i osvobození sovětskými vojáky, kteří se neostýchali v luxusní vile ustájit koně. Po válce se do vily nastěhovala taneční škola, nějakou dobu vila sloužila také jako rehabilitační léčebna pro děti s vadami páteře.

Navrácení původní podoby

Nejrozsáhlejší a citlivé rekonstrukce, která měla vile vrátit její původní krásu z třicátých let, se vila Tugendhat dočkala až v roce 2010. Rekonstrukce trvala dva roky a podílelo se na ní zhruba čtyřicet poradců, mezi nimi i Marie-Danielle Hammer Tugendhatová, nejmladší dcera manželů Tugendhatových. Od letošního března je vila opět zpřístupněna veřejnosti a sami se tak můžete vydat na prohlídku této unikátní památky, která byla zapsána již v roce 2001 do seznamu UNESCO. Více informací i možnost rezervace prohlídky najdete na www.tugendhat.eu. foto: autorka
ab
ab
ab
ab
ab