Kategorie

Fotoreportáž: Projekt Městské zásahy už hostí Praha i Brno

Projekt Městské zásahy se znovu o něco rozrůstá. Architekti a designéři v Praze, Bratislavě i Brně vymýšlejí, co udělat s „hluchými“ a nešťastně řešenými místy ve městě.
Už v roce 2007 vznikl v Bratislavě nápad zorganizovat akci, která by vyzývala profesionály z oboru designu nebo architektury k tomu, aby navrhli, jak naložit s problematickými místy ve veřejném prostoru města. Všechny návrhy byly zpracovány a předloženy bez nároku na honorář. Výzva se setkala se značným ohlasem především proto, že mnoho architektů má podobné návrhy už dávno v hlavě – pohybují se každodenně městem a přemýšlejí, jak by bylo možné se vypořádat s některými urbanistickými nedokonalostmi.

Městské zásahy Praha a Brno

Na rok 2010 se projekt přesunul do Prahy a znovu slavil úspěch. Expozice 81 návrhů, která se konala v Centru současného umění DOX, musela být o měsíc prodloužena, aby uspokojila zájem návštěvníků. Projektu se daří i to, v co autoři původního návrhu Matúš Vallo a Oliver Sadovský příliš nedoufali: oslovit úředníky, kteří mohou pomoci dané změny případně realizovat. S projektem jsou spojeny i další akce, veřejné happeningy nebo sázení stromů v městském prostoru. V září byly vyhlášeny Městské zásahy 2011, které se tentokrát budou soustředit na Brno a jeho architektonické neduhy. Výzvy se může zúčastnit v podstatě kdokoli, kdo splní formální náležitosti a zvládne návrh dodat do konce listopadu. Inspirovat se lze například fotografiemi návrhů z Prahy a Bratislavy, které jsou právě teď vystaveny v brněnské Soudní ulici. Foto: Helena Zikmundová
ab
ab
ab
ab
ab