Kategorie

Fotoreportáž: Fanděte designu! Design Match 2008: CZE:SVK:HUN:AUT

Od roku 2006 vždy ob jeden rok zjara probíhá přehlídka Design Match. Letos s podtitulem: „Fanděte designu!“ ve středoevropském pojetí s odkazem na starou dobrou tradici podunajské monarchie Rakousko-Uherska. Ve Veletržním paláci Národní Galerie Praha byla 13. března letošního roku. zahájena první část ojedinělého projektu – mezinárodního bienále designu Design Match 2008, CZE:SVK:HUN:AUT.

V duchu tradic podunajské monarchie

Mottem druhého ročníku DESIGN MATCH je integrace evropských krajin do společného prostoru, integrace v designu, která navazuje a dále rozvíjí historickou tradici bývalé Rakousko-uherské monarchie, proto představuje práce designérů z České republiky, Maďarska, Rakouska a Slovenska.

Designérský "zápas"

Jak už název napovídá, jedná se o designérský zápas, lépe řečeno o přátelskou konfrontaci současné designérské tvorby těchto čtyř zemí, která vychází právě z výrobní tradice Rakouska-Uherska. Jako správný zápas má i tento dva poločasy, ty se věnují dvěma nejatraktivnějším tématům designérské tvorby – domovu a volnému času.
Na počátku tohoto zápasu stojí vítěz z minulosti, designérský symbol, židle č. 14 firmy Thonet a čtyři současné variace na toto téma. Na výstavě jsou zastoupené práce 120 designérů! Výstava měla za velkého ohlasu tisku a široké veřejnosti premiéru v Praze ve Veletržním paláci, kde vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Po představení v Bratislavě poputuje do Maďarska a Rakouska.
Koncepci výstavy připravil CZECHDESIGN.CZ a Ferdinand Chrenka.

Design v novém výstavním kontextu

Návštěvník může porovnávat přístupy k původní ideji objektu či k jeho tvarování, materiálu nebo jen sledovat jaká je produkce těchto zemí. „Chceme, aby měl návštěvník, stejně laik jako odborník, možnost vidět design v úplně novém výstavním kontextu, který je zábavný a motivující. Poprvé jsme Design Match uspořádali v Praze v roce 2006, kde jsme na souboj vyzvali Slovensko“ říká Veronika Loušová, manažerka CZECHDESIGN.CZ, který je hlavním organizátorem projektu.

Design průmyslový

Design nás obklopuje celý nás život - čistíme si zuby zubním kartáčkem, který někdo navrhl a průmyslově vyrábí, pijeme ze skleniček, které jsou z malo-nákladové série a jako dárky kupujeme například originální porcelán. Výstava nepředstavuje design jako umění, ale především jako průmyslovou disciplínu. Dobrý design a dobrá výroba pomáhají posunout firmy na světovou špičku. Lidé vnímají design víc v galerii než v obchodě, kde je automaticky posuzován jen jako spotřební zboží. Výstava reaguje na naše estetické vnímání, ale odkrývá i osobu designéra, který vystupuje z anonymity. V době ekologických problémů z přemíry produktů by lidé měli nalézt ztracený vztah k běžným věcem. Najít rovnováhu mezi kvalitou a kvantitou.

Nejen design, ale i hudba, móda, sport či zábava

Na výstavě se představí kolem 40 slovenských tvůrců, a to nejen produktových, ale i fashion a grafických designérů, profesionálů i studentů. "Môžete tu vidieť originálnu elektrickú gitaru Stoneguitar z materiálu LG Hi-macs s rezonančnými strunami od Tomáša Brichtu, ktorú vytvoril špeciálne pre túto výstavu. Výstava však ponúka aj dizajn, ktorý si už môžete kúpiť ako drevenú stavebnicu Gringo od autora Tibora Uhrína vyrábanú firmou Veva Product. Design Match 08 ponúkol ihrisko autorom a výrobcom štyroch susedných krajín, reagujeme tak na skutočnosť, že Európa stráca hranice a je načase spoznávať svojich susedov bez historických predsudkov. Tuzex už neexistuje, dizajn je slobodný, cestuje s ním aj talent.“ jak říká doc. Ferdinand Chrenka společně se svými kolegy Luciou Karpitovou a Borisem Belanem, spoluautory koncepce a spoluorganizátory výstavy.
Na výstavě je celkem zastoupeno 120 designérů. Ze zahraničních výrobců se můžeme zmínit například o cateringovém systému Just in Case z Rakouska, který získal ocenění Red Dot, nebo váhu pro novorozeňata z Maďarska, či český vysavač, novinku značky ETA“ říká o Jana Vinšová, manažerka Design Match 2008. Na Slovensku vzniká výstava ve spolupráci se Slovenských centrem designu a za podpory Maďarského kulturního institutu, ÚĽUVu a Českého centra v Bratislavě.
Výstava Design Match 08, která byla s velkým úspěchem zahájená v Národní galerii v Praze putuje na Slovensko, kde bude zahájená 13.5. 2008 v Národnom osvetovom centre v Bratislavě.
převzato z http://2008.designmatch.cz/, redakčně upraveno a kráceno
ab
ab
ab
ab
ab