Kategorie

Fotogalerie: Postel s nebesy není zbytečný luxus

Proč se klade na příjemný spánek takový důraz? Ačkoliv se to na první pohled nezdá, v postelích a ložnicích se mnohdy psaly dějiny a přijímala se zde ta nejdůležitější rozhodnutí.
Ve své posteli se například upálila kartaginská královna Dido a zemřela tu i slavná Kleopatra, kterou v jejim loži uštkl jedovatý had. Postel však nebývala pouze místem skonu, ale častokrát i místem smíru různých nešvarů mezi vrchností. Příkladem je Karel VIII., který si do své postele pod nebesy pozval Vévodu z Orléansu. Během jednání o míru pak oba společně usnuli. Ložnice je do jisté míry místem posvátným, proto bychom ji měli zvelebovat a zútulňovat, jak se dá.

Ložnice si svým významem zaslouží naši zvýšenou pozornost

Pod nebesy

Tradice postelí s nebesy sahá do daleké minulosti, kdy pohovky figurovaly jako nejdůležitější kus nábytku každé ložnice a byly dokonce i oblíbeným návštěvním místem. Éra tzv.nebes se zavedla hlavně z praktických důvodů v bohatých rodinách. Baldachýn nad lůžkem chránil před komáry, štěnicemi padajícími ze stropu a samozřejmě také před zvědavci. Teprve časem se nebesa dostávala i do obyčejných rodin, to když si lidé uvědomili jejich další vysoce ceněnou funkci – dokázala totiž uchovávat teplo. Dnes se s nebesy setkáváme jen výjimečně, což mnozí designéři považují za velkou škodu. Dávno totiž nejde o těžké a beztvaré kusy látek, nebesa na současném trhu vyzývají především svou nápaditostí a dekorativními motivy známých umělců.

Nebesa působí efektně, mají ale také praktický význam

Jen pro romantiky?

V podvědomí lidí jsou nebesa často spojována s romantickými představami a až kýčovitými obrazy. Takový styl však u těchto textilií dávno nedominuje. Design je velmi střídmý, spíše lehký a vzdušný. „Preferuje se jednoduchý baldachýn. Plní estetickou funkci a současně se velmi jednoduše pere, což zabraňuje usazování prachu,“ vysvětluje bytový architekt Ondřej Zubík. Pravdou je, že po loži s nebesy touží především dospívající slečny, které prahnou po kousku vlastního soukromí. Odborníci však zdůrazňují, že se v posledních letech tento trend dostává i do ložnic manželských a to především v Anglii. Pokud jste zatoužili vrátit se do snových a pohádkových představ, není nic jednoduššího, než si nebesa pořídit domů. Pro začátek vám k tomu stačí na stropě upevněný baldachýn, který je běžně k dostání. Jestliže se do nové vizáže své ložnice nechcete pouštět sami, nevadí. Nábytková studia nabízejí široké možnosti.

Nebesa zažívají v posledních letech velký comeback

Barevná inspirace

Nikde není psáno, že musejí být nebesa kýčovitě vyšívaná zlatou nití, nebo že mají být průhledná jako pavučina. Pro dobrý a klidný spánek se vyvarujte na textiliích ostrých vzorů a sytých barev. Doporučují se jednobarevné vzory s oblými tvary. Aby vás během odpočinku skutečně nic nerušilo a cítili jste se příjemně, je ideální zvolit pastelové barvy a to ve světlých tónech. Pokud se s typicky „ložnicovým“ zbarvením neztotožňujete a hledáte originalitu, mžete zkusit o něco živější barvy jako je žlutá, oranžová či zelená.
ab
ab
ab
ab
ab