Kategorie

FOTO: Ukládání knih ještě nikdy nebylo tak vtipné

Polička na knihy je věc tak jednoduchá, že se přímo nabízí ji nějak zrevidovat a oživit. Inspirujte se v našem článku - každou z našich ukázek zvládne šikovný kutil vyrobit doma.
Od jednoduchého stlučení pár prkýnek po celý velký projekt - naše tipy na kutilská řešení pro poličku nebo knihovnu jsou tak pestré, že si určitě vyberete.

1. Polička na knihy... z knih

Polička na knihy se dá vyrobit i ze starých knih. Starší knihy nebo i jejich imitace poslouží samy o sobě jako elegantní a originální polička. Na výrobu vám postačí lepidlo, případně pilka a ukotvovací materiál podle vašeho výběru a typu zdi (a váhy knih, samozřejmě).

2. Tajná skrýš pro knihy v podlaze

V podlaze můžete mít schovanou celou knihovnu. Nápad z těch náročnějších, ale zato hraje na tu správnou nostalgickou strunu: Taky jste jako děti snili o kariéře tajného špiona, který má v podlaze ukryté cennosti? Nemusíte hned zapouštět do země celou knihovnu, bude stačit třeba místo pro jednu řadu detektivek.

3. Knížky vzhůru nohama

Trik je prostý: stačí suchý zip. Prkýnko, konzole a... tramtadadá, pásky suchého zipu. Ano, nic víc v tom není. Vždy dva pruhy suchého zipu připevněné k prknu se pod obálkou spojí tak, aby přesně zachytily knihu podle její velikosti, a kouzlo je hotovo.

4. Knihomolovo schodiště snů

Knihovnou se může stát i celé schodiště. Někteří lidé by na těchhle schodech vydrželi sedět a číst celé hodiny. Což znamená, že našemu schodišti do nebe všech knihomolů schází už jenom jediné: pohodlný polštářek.

5. Neviditelné poličky na knihy

Polička na knihy vůbec nemusí být vidět. Už i u nás se prodávají jednoduché tenké poličky, které pod knihami téměř nejsou vidět (případně vůbec ne, pokud knihy položíte a u spodní z nich bude vidět i obálka). Pro domácího kutila ale nebude problém je vyrobit.

6. Knížky na cik cak polici

Jednoduchá polička nadělá hodně parády. Nápad tak jednoduchý a přitom tak efektní: v jednom záhybu knihy, ve druhém světlo. Celou instalaci umístěte v ložnici tak, jak vám vyhovuje: nad postel, nebo vedle ní.

7. Mozaika z knih

Mozaika je trochu pracnější, ale efekt stojí za to. Pokud máte větší množství knih podobné velikosti (a stačí opravdu jenom velmi přibližně), zkuste jednu část knihovny pojmout jako mozaiku. Výhodou je skvělý vzhled, jednoduchá přehlednost a snadný přístup ke každé knížce.

8. Knihy po celé stěně

Knihovna přes celou plochu stěny sice vyžaduje žebřík, ale vypadá skvěle. Od podlahy až ke stropu, to je to pravé místo pro vaše knihy. Nemá smysl je skládat v knihovně do dvou řad, když vypadají tak dobře, a k těm zadním se stejně nikdy nedostanete.
ab
ab
ab
ab
ab