Kategorie

Fasáda vdechne domu osobitost

Nejoblíbenějším způsobem ztvárnění nejsvrchnějšího pláště rodinných domů byly a pravděpodobně i zůstanou omítané fasády.
Existuje pro to celá řada dobrých důvodů. Mimo to, že splňují základní stavebně fyzikální podmínky – dobře zvukově izolují, jsou nehořlavé, odolávají povětrnostním vlivům i nárazu, tak nám také nabízí nepřeberné množství barevných úprav a povrchových struktur.

Pěkné pastelové barvy působí velmi příjemným dojmem
Není tomu tak dlouho, kdy se barvy fasád omezovaly na bílou barvu kombinovanou s kabřincem. Možná právě proto se nyní na rodinných domech mnohdy setkáme s barvami, za které by se nemusel stydět ani nejdražší vykřičený podnik. Psychologové tvrdí, že křiklavé barvy většinou volí lidé, kteří se nedokáží ve společnosti prosadit jinými, přirozenými prostředky.

Barva domu musí do okolí zapadnout

Vzhled domu by měl odrážet vlastnosti jeho majitele, ale přesto není výběr barvy zcela v jeho kompetenci. Majitel domu musí brát v úvahu prostředí, ve kterém jeho dům stojí. Asi zcela jiný přístup bude vyžadovat dům ve starší městské zástavbě, něco jiného si zase budeme moci dovolit v nově vzniklém satelitním městečku. Vždy bychom se však měli řídit známým rčením, že v jednoduchosti je krása. Nápadné, křiklavé barvy sice domu možná dodají osobitý vzhled a určitý výraz exkluzivity, nicméně velmi často se stává, že se rychle okoukají a dříve či později začnou majiteli (a bohužel i okolí) vadit. Majitel by se měl vcítit do své role za deset let, kdy už mu nebude dům připadat tak nový a bude se na jeho vzhled dívat trochu kritičtějším okem. Teplé barvy působí útulnějším a přátelštějším dojmem. Pokud chceme dům obléknout do studených barev, volíme raději pastelové tóny, které nepůsobí tak chladně a nepřístupně.

Pozor na požadavky stavebního úřadu

Pokud nebudete stavební úřad předem informovat o změně fasády, mohlo by se vám stát, že vám úřad nařídí obnovenou fasádu změnit podle svých nařízení, a to na náklady stavebníka, tedy majitele domu. Úprava fasády obvykle podléhá schválení místně příslušnému stavebnímu úřadu. Záleží, na jakého úředníka budete mít štěstí, to, co jeden povolí, druhý zamítne. Vždy je ale třeba dbát na charakter stavby a skutečnost, zda zamýšlená úprava fasády nezmění vzhled okolí, případně zda se ze stávající koncepce příliš nevymyká. Týká se to jak nově vznikajícího domu, tak i rekonstrukce starší stavby. V prvním případě je úprava fasády zahrnuta již do projektu a je předmětem řízení o udělení stavebního povolení, v druhém případě je stavebník většinou povinen změnu podoby a barvy fasády stavebnímu úřadu ohlásit. Stanovisko úřadů se může podle lokality měnit. Někde není třeba uvědomovat úřad vůbec, jinde je ohlášení vyžadováno. Je proto vhodné se o této skutečnosti předem informovat.
Křiklavé barvy se časem omrzí
ab
ab
ab
ab
ab