I když to v některé dny ještě nevypadá, jaro je tady. Srdce každého zahrádkáře plesá, za chvilku už se totiž všechno zazelená.

Připravte záhonky
Záhonky můžete začít zbavovat plevele hned, jak bude půda měkká a nepromrzlá. Také ji prokypřete a použijte hnojivo nebo kompost, který půdu vybaví potřebnými živinami.
V dubnu vysejte salát, ředkvičky, mrkev a další druhy zeleniny. Rajčata už měla být vysetá v únoru nebo březnu, ale můžete si v zahradnictví koupit sazenice. Ven je prozatím nestěhujte, je na ně zima. Až ke konci měsíce je můžete dát do skleníku nebo fóliovníku. Okurky se sejí v první polovině dubna. Z předpěstované sadby dejte do záhonu rané druhy zelí, kedlubny, květák, pórek a hlávkový salát.

Nezapomeňte na bylinky
Víceleté bylinky, které vám už na zahrádce rostou, sestřihněte. Bazalku, pažitku, fenykl, mátu, meduňku a další oblíbené bylinky vysejte do nádoby, ven je dáte až později, teď by na ně ještě mohla být zima.
Inspirujte se, které bylinky si vybrat, v článku Pěstujte bylinky. Jsou skvělé do kuchyně a posílí zdraví.

Postarejte se o stromy
Pokud jste to ještě neudělali, ošetřete rány na stromech, které jim uštědřil mráz, speciálním stromovým balzámem, štěpařským voskem nebo latexem. Hlavně je ale ostříhejte. Všechny suché části musí pryč, a to až ke zdravému dřevu.
Rozhodnete-li se stromy sázet, nejdříve bal na několik hodin namočte do vody a zalijte také jámy, do kterých je budete sázet. Zálivka je u mladých stromků totiž velice důležitá, a to až do podzimu, zvláště pokud je v létě sucho.

Trávník
Pohrabejte trávník kovovými hráběmi, vyberte uschlou trávu a mech, prokypřete půdu, na což se nejlépe hodí kultivátor, neboli také rotavátor, což je kypřič půdy, který připomíná sekačku. Pokud za něj nechcete utrácet, v obchodech seženete i jeho ruční verzi, která stojí zhruba 600 Kč. Následně půdu vyživte speciálním hnojivem na trávníky. Poprvé sekejte, až když má tráva víc než 10 cm, bude potom hustější.
Je-li to potřeba, v půlce dubna vysejte trávník na místa, kde je příliš řídký.