Kategorie

Druhy saun: Jakou vybrat?

Druhy saun: Jakou vybrat?

Pokud zvažujete koupi sauny, máte na výběr hned několik typů - například infrasaunu. Co ale dál?

Co to sauna vlastně je?

Sauna je tradičně malá, dobře izolovaná místnost, jejíž stěny jsou obkládány dřevěnými palubkami. Nejdůležitější částí moderních saun jsou většinou kamna, která vyhřívají daný prostor. Proces samotného saunování pak spočívá v ohřívání a v následném ochlazování organismu. Druhů saun je na světě hned několik, které jsou ale ty nejznámější?

Infrasauna

Tento poměrně zvláštní, ale nejmodernější typ sauny najdete velmi často ve fitness centrech. Infrasaunu využívají například sportovci na to, aby se pořádně rozehřáli před náročným tréninkem. Interiér je dřevěný a na stěnách jsou umístěny zářiče - ty produkují infračervené záření, které proniká do tělních tkání až do hloubky 4 centimetry. Sauna se snadno vyhřeje během čtvrt hodiny, teplota je zde pak mezi 45 a 60 stupni Celsia.

Finská sauna

Tradičním druhem je finská sauna. S tou se setkáte nejčastěji a poznáte ji většinou podle typických dřevěných obkladů a lavic. Finská sauna vám pomůže vyplavit z těla toxiny, prokrvit orgány i kůži, posílit imunitu a zbavit se stresu. Teplota se zde pohybuje v rozmezí od 85 do 95 stupňů. Vlhkost vzduchu je pak mezi 10 a 20 procenty.

Sauna s párou

Specifickým typem finské sauny je pak ta, která obsahuje parní ráz. V ní dochází v pravidelných intervalech k polévání rozpálených kamenů vodou a následně k rozfoukání horka po místnosti. Zhruba každých 5 minut jste pak zasaženi novou vlnou tepla. Tento typ sauny je výborný pro intenzivní prohřátí těla a významně zlepšuje jeho termoregulaci.

Solná sauna

V této sauně najdete lehké prohřívání v teplotě mezi 40 a 55 stupni. Kromě velkého dřevěného roštu, na kterém můžete relaxovat, zde najdete působivou stěnu solných cihel. Solná sauna zvláčňuje pokožku a díky nízké teplotě je ideální pro začátečníky.

Biosauna

Poměrně nový druh sauny. Její specifikum spočívá v tom, že jsou vytápěny kamny s výparníkem, které uvnitř sauny dokáží udržovat stálou teplotu (zhruba 60 stupňů). Biosauny také často využívají aromaterapii - spolu s párou v ní tak návštěvníci mohou inhalovat esenciální oleje.

Herbal sauna

Nízké teplo je v herbal sauně (zhruba 40 a 50 stupňů), můžete se tak oddávat i aromaterapii a nechat působit saunovou kosmetiku. Výhodou je, že herbal sauny nevysušují dýchací cesty a vlasy. Sauna je vybavena elegantními jemně nahřívanými keramickými lavicem a keramickým obložením a vlhkost vzduchu se zde pohybuje mezi 10 a 20 procenty, stejně jako tomu je ve finské sauně.

Kouřová sauna

Mezi nejstarší druhy saun patří kouřové sauny. Topí se v nich klasickými kamny, z nichž se kouří a lítají saze. Musí se tak větrat dveřmi. Pokud chcete tuto saunu navštívit, musíte do Finska, kde se jich ještě pár nachází, do domu si ji asi raději už nepořizujte. 

 

 

ab
ab
ab
ab
ab