Když stojíme před otázkou, jaký dům a za jakou cenu si postavit, skýtá se nám v dnešní době celá řada možností. Můžeme si pořídit zcela klasické bydlení v běžném rodinném domku. Jedno z originálnějších a modernějších řešení nám ovšem skýtají dřevostavby.
Dřevostavby jsou nejen originální alternativou moderního bydlení, ale mají bezesporu i své praktické výhody. Předně dřevo je přírodní, tedy ekologický a zcela nezávadný materiál. Co se tedy sepětí s přírodou týče, mají dřevostavby určitě zelenou.
Dřevo působí velmi pozitivně také na psychiku člověka a napomáhá vytvářet příjemnou atmosféru domu. Další výhodou je malá tloušťka obvodových stěn, a tím zvětšení obytné plochy. Velkým plus je bezesporu také rychlost výstavby, která ovšem nemá negativní vliv na kvalitu provedení.
Výhody a nevýhody
Někteří lidé mají možná vůči dřevostavbám určité předsudky. V našich podmínkách totiž stále již po několik generací přetrvává tradice stavět velké masivní domy. Úskalím může také být výstavba dřevostavby svépomocí, kdy stavebník není dobře obeznámen s důležitými detaily, bez kterých kvalitní dřevostavba nemůže vzniknout. Sám si tak do své stavby vnese chyby, které už ovšem později nelze odstranit.
Nedodržením technologických požadavků může dojít i ke vzniku plísní tím, že do konstrukce vnikne nežádoucí vlhkost. Pokud nedbáme normových požadavků a obecně známých normových zásad mohou také vzniknout akustické problémy. Jedná se zde zejména o kročejovou neprůzvučnost stropů. Proto je důležité nepodceňovat odborné vedení.
Novinky prezentované v rámci olomouckého veletrhu Stavotech
Přestože se možná někteří lidé stále dívají na dřevostavby skepticky, musíme připomenout, že například v Beskydech najdeme dřevěné kostely z 18. století, které dodnes odolávají zubu času. Některé dřevěné chalupy na Valašsku jsou staré více než 200 let.
Pavel Husek z MZLU v Brně ve své přednášce o dřevostavbách na stavebním a technickém veletrhu Stavotech v Olomouci popsal rozdělení dřevostaveb na tři základní typy: Masivní srubové stavby, dřevěné skeletové stavby a dřevěné rámové stavby.
Posledně jmenované jsou takové stavby, jejichž nosnou kostru tvoří dřevěný rám z řeziva opláštěného deskovými materiály. Ty společně s rámem spolupůsobí při přenosu zatížení. Jedná se o rychlou a suchou výstavbu, zároveň časově velmi nenáročnou. Celé hotové části je totiž možno předvyrobit, což ulehčuje pracnost vlastní montáže a umožňuje celoroční výstavbu. V dnešní době se s těmito dřevostavbami nejvíce setkáme v Severní Americe a ve Skandinávii. K nám se postupně dostávají ze zahraničí.
Zdroj informací: Přednáška Pavla Huska z MZLU v Brně (Stavotech Olomouc)