Kategorie

Dřeviny k domu

Kdo bydlí v domku těsně u silnice, bude vědět o čem je řeč. Každé jaro umýt zastříkanou fasádu od bláta, odstranit skvrny od soli, natírat a opravovat. Práce pořád dokola. Řešením může být ochranná stěna z odolných dřevin.
Pro výsadbu jsme vybrali listnaté stromy a keře, které snáší extrémní podmínky způsobené silničním provozem a solný posyp- žádný jehličnan totiž ztíženým vegetačním podmínkám nevyhovuje. Listová plocha jednak snáze zachytí více nečistot a jednak lépe funguje jako protihluková bariéra. Dřeviny s kožovitými listy, jako mají například rododendrony, jsou schopny se lépe vyrovnat s exhaláty vylučovanými automobily. Listy jemné a lesklé, v porovnání s jehličnany, zase snižují prašnost více než o polovinu.

Pustoryly se mohou vysadit jako nižší patro pod stromy nebo samostatně, jako zelený pás u silnice

Dřeviny nad zlato

S ohledem na vychytávání nečistot dřevinou záleží na množství a postavení jejích listů, ale i na typu výsadby. Samotné stromořadí k vytvoření kompaktní zelené stěny nestačí. Potřebný účinek je docílen pouze "dvoupatrovou" výsadbou, nízkými keři a vyššími stromy. V zimním období ochrannou funkci listů musí převzít hustá spleť větví keřů. Nelze však spoléhat na to, že určitá dřevina znečištěné prostředí od škodlivin zcela vyčistí. Spíš jen pomůže zmírnit nepříznivý stav. A ještě něco: každá, i ta nejodolnější zeleň, je vděčná za konev vody, zvlášť za letních veder a na podzim, než začne mrznout. Keře, které ušetří spoustu starostí, nám za tu trochu námahy přece stojí.

Velká plocha listu a hustá zeleň javorů osvěží klima

Dřeviny, které vydrží (snad) všechno

Javor mléč (Acer platanoides): strom s kuželovitou korunou, roste na navážkách a neplodných půdách. Snáší řez. Bříza bílá (Betula verrucosa): nejlépe převislá (smuteční) forma stromu, prospívá téměř kdekoli, má ráda sušší, kamenité půdy. Hlošina širokolistá (Elaeagnus argentea): je naprosto odolný keř. Snáší i velmi nízké zimní teploty. Má dekorativní stříbřité větve i listy, na podzim pak estetické drobné žluté plody. Dobře dorůstá a vytváří hustou stěnu. Může se tvarovat nebo jen omezovat řezem. Čimišník obecný (Caragana arborescens Pendula): keř s převislými větvemi, je vhodný jako podrost nebo pro řadovou výsadbu. Má husté ovětvení, tvar keře připomíná deštník. Pustoryl obecný (Philadelphus coronarius): je keř ozdobený vonnými smetanovými květy. Dobře snáší sucho a výsluní.

Většina čimišníků se výborně uplatní na exponovaných místech a extrémně suchých plochách

Kdo má poslední slovo?

Pro pár keřů před domem se můžeme dostat do sporu s obecním úřadem, dopravní policií a v konečném důsledku třeba i před soud. Je třeba respektovat vlastnictví pozemku, pokud nejsme sami majiteli, vzít v úvahu možnost inženýrských sítí, které vedou (nebo budou vést) pod povrchem půdy a zohlednit i bezpečnost silničního provozu (nepřípustný je například porost zakrývající dopravní značku či větve rostoucí do vozovky). Proto, chceme-li se vyhnout nepříjemnostem, vyplatí se nejdřív informovat příslušné instituce a získat jejich souhlas.
ab
ab
ab
ab
ab