Kategorie

Dřevina místo trávníku

Na věčně udusanou a polehlou trávu prorostlou plevelem není pěkný pohled. Co s tím, když na místě, kde praží slunce, pořádná tráva nevyroste a betonový plácek není to pravé? Ideálním řešením je místo trávníku vysázet půdopokryvné dřeviny a máme na léta vystaráno.
Půdopokryvné dřeviny mají totiž úžasnou vlastnost zakrýt nevzhledné zákoutí, nahradit trávník a potlačit růst nežádoucích plevelů. Zmíněné přednosti nejsou výsadou jen klasického břečťanu, ale i řady jiných dřevin, které snesou extrémní sucho a úpal nebo naopak vlhko a stín.

Botanické růže jsou velmi odolné a vydrží dlouho pěkné i bez vody. Jen je nutné počítat s tím, že odnožují. Proto se sází na volné plochy, kde nehrozí, že by utlačovaly další rostliny

Růžová pokrývka

Plazivé růže jsou jako půdní kryty ideální. Kromě krásných květů a vůně jejich trny chrání majitele i před nevítanou návštěvou. Názorným příkladem je botanická odrůda růže, lidově zvaná stolistka (R. x centifolia „Muscosa“), která má výhony s velmi jemnými ostny. Intenzivně růžové květy se na keři objeví sice jen na krátkou dobu během léta, ale zato její šlahouny dorůstají až jeden a půl metru délky, takže vbrzku vytvoří obtížně překonatelný souvislý porost.

Růže od pana Tantaua

Novinkou na našem trhu je půdopokryvná růže uznávaného francouzského šlechtitele Tantau. Jeho růže se vyznačují vynikajícím zdravotním stavem a také excelují úžasným květem. Citrónově žlutá růže Sonnenschirm s velkým miskovitým poloplným květem a intenzivní vůní má extrémně lesklý, tmavě zelený list, který podtrhuje krásu remontujících květů (opakované kvetení). Růže vynikne v malých skupinách nebo jako půdopokryvná dřevina, která v krátké době vytvoří souvislý porost s dlouhou dobou kvetení až do podzimu.

Novou odrůdu stálekvetoucí růže Sonnenschirm můžeme vysadit i k pergole, plotu nebo jako solitéru. Vždy však potřebuje stabilní oporu, pokud ji nenecháme rozrůst místo trávníku

Zelený svah bez trávníku

Trávník na prudkém svahu se vypěstovat nedá, a i kdyby, kdo by se tam plazil se sekačkou. V tomto případě je lepší zvolit skalník (Cotoneaster buxifolia), který dělá čest svému jménu. Protože je plazivý a věrně kopíruje terén, na svažitém pozemku se udrží a ještě po celou zimu zdobí okolí červenými bobulemi. Jeho jedinou nevýhodou je pomalý růst. Stejnou službu prokáže i nízká forma tavolníku (Spiraea Little Princess). Hustý poléhavý keřík s drobnými listy a růžovými kvítky se hodí k pokrytí svahů, zídek nebo suché plochy na plném slunci.

Jsou různé druhy tavolníků, ale jen některé se hodí jako náhrada trávníku. Než budete kupovat sazenice, zeptejte se na druh a jeho výšku

Kde ani tráva neroste

Když odkvetou jarní cibuloviny, zůstanou pod stromy a keři holé plochy, které zarůstají plevelem. V takovém případě většinou vysadíme klasický břečťan (Hedera helix). Existuje však řada jiných dřevin, které snesou stín a vlhčí půdu. Do vlhkého polostínu se například hodí plazivý smrček (Picea abies „Formánek“). Nemá žádné zvláštní půdní nároky a dorůstá výšky pouhých dvaceti centimetrů, takže snadno pokryje plochu terénu. Pro nahrazení trávníku však musíme počítat s větším počtem vysazovaných rostlin. Smrček se může kombinovat s pomalu rostoucí plazivou tsugou (Tsuga canadensis „Prostrata“), která upřednostní hlubší výživnou půdu. Zastíněnou partii oživí i nízký čilimník (Cytisus procumbens) se žlutými květy nebo stálezelená dřevina lýkovec azalkový (Daphne blagayana) s vonnými květy smetanově žluté barvy.

Ukázka výsadby skalníku Cotoneaster adpressa

ab
ab
ab
ab
ab