Kategorie

Dřevěný nábytek má mnoho výhod aneb Proč volit nábytek z masivu

Dřevěný nábytek z masivu se oprávněně těší značné oblibě, která v současnosti rapidně vzrůstá. Mohou za to znovuobjevené přednosti dřeva v interiéru: zdravotní nezávadnost, kouzlo přírodního materiálu, bytelnost, opravitelnost a veliká rozmanitost i nadčasovost dřevěného nábytku.
 

Skříně z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Přednosti dřevěného nábytku a dřeva v interiéru

Dřevěný nábytek či doplňky dodávají interiéru na útulnosti, působí příjemným hřejivým dojmem a podle mnoha odborníků mají  příznivý vliv na lidskou psychiku. Dřevo v interiéru má své kouzlo a může se uplatnit v nekonečné řadě kombinací a stylů. Je totiž neuvěřitelně variabilní. Již dávno neplatí, že dřevěné prvky a nábytek z masivu se hodí jen do tradičních příbytků rustikálního ražení.

Čtěte také: Exkluzivní dřevěné koupací vany a umyvadla z cedrového dřeva. Komfort do Vaší koupelny...

Nábytek z masivního dřeva neztrácí primát

Na čas se zdálo, že dřevo ztrácí svůj prim nejrozšířenějšího nábytkového materiálu. Nastal totiž rozmach nábytku vyrobeného z roztodivných surovin. Objevil se nejen nábytek z dřevotřísky, laminovaných či dýhovaných MDF desek, ale také nábytek z různých druhů plastu, nábytek kovový, ratanový nábytek, solitéry z umělého kamene, ba dokonce i nábytek skleněný a papírový. Nábytek z celé této pestré škály surovin se uplatňoval zejména v minimalistických interiérech či v prostorách moderního a postmoderního stylu.

  Botník z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Nábytek z masivního dřeva se hodí do různých stylů interiérů

Lidé, jimž se zamlouvají právě takové moderní typy zařízení interiéru, neměli možnost volby, protože dřevěný nábytek s čistým designem strohých linií nebýval k dispozici. Přitom např. hledisko zdravotní nezávadnosti by je jinak vedlo právě k volbě nábytku z masivního dřeva.

Čtěte také: Dřevěný nábytek, dřevěné podlahy, dřevěné doplňky, dřevěné hračky stále vévodí našemu bydlení. Když tedy dřevo, tak s certifikátem FSC!

Pak ale výrobci dřevěného nábytku pochopili značný potenciál dosud opomíjeného segmentu trhu a vyšli i těmto klientům vstříc. Proto dnes již nebudete mít problém vybavit moderní vzdušný byt dřevěným nábytkem z masivu čistých křivek bez kanelování, tordovaných sloupků, reliéfních lišt a jiných přízdob.

Nábytek do ložnice z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Dřevěný nábytek z masivu je v kvalitě nedostižný

Mnoho lidí se k dřevěnému nábytku z masivu rádo vrací, protože svými výhodami jiný nábytek překonává. Dřevěný nábytek je zdravotně nezávadný, bytelný a snadno se dá renovovat, brousit a mořit na různé odstíny i po letech.

Nábytek ze dřeva je zdravotně nezávadný

U kvalitního nábytku z masivu ze správně ošetřeného dřeva totiž nehrozí žádné negativní dopady působení formaldehydů a jiných pojidel, lepidel a laků. Tyto látky naopak bývají obsaženy v nábytku z některých dřevotřískových desek, uvolňují se z nich do okolí, působí jako karcinogen, mutagen, vyvolávají alergické reakce a jsou příčinou chronických onemocnění. Kvalitní moderní nábytek z masivu se proto hodí předně do dětských pokojů, kde požadavek zdravotní nezávadnosti nábytku figuruje na předním místě.

Dětské pokoje s nábytkem z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Nábytek z masivu: různé druhy dřevin

Nábytek z masivu se obvykle tvoří z několika druhů dřeva. K výrobě se nejvíce používá borovice, buk, smrk, ale pro tvorbu zahradního nábytku se používá mahagon, teak a méně známé iroko, karri apod. Tato exotická dřeva jsou výjimečná svými užitnými vlastnostmi a odolností proti povětrnostním vlivům díky vyššímu podílu olejnatých složek. U takového zahradního nábytku se proto můžete spolehnout na garanci až 10 let.

Čtěte také: Přírodní materiály v bytě - dřevo

Nábytek vyrobený z našich dřevin (borovice, smrk, buk) se uplatňuje především v interiéru. Dřevo je snadno opracovatelné, lehké a vzhledově přijatelné, ale pro výrobu venkovního nábytku není vhodné.

Jídelní stoly z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Tradice ve výrobě a prodeji nábytku z masivu

Obrátili jsme se s několika otázkami na specialisty v oboru dřevěného nábytku z masivu, jimiž rozhodně jsou lidé ze společnosti Jeko Moravia, resp. Nábytek Jeko.cz. Zabývají se nejen prodejem nábytku z masivu, ale hlavně takový dřevěný nábytek sami vyrábějí. Ptali jsme se na to, kam se nábytek z masivu hodí či nehodí, jaké jsou trendy a novinky, o co se lidé u nábytku z masivu nejvíce zajímají apod.

Čtěte také: Péče o dřevěnou podlahu a typy povrchové úpravy

Kam se hodí nábytek z masivu

Co říkají odborníci z nábytku Jeko.cz? "Nábytek z masivu je vhodný takřka do každé místnosti v domácnosti. Do předsíně se například často pořizují vyklápěcí botníky, předsíňové stěny nebo skříně s malou hloubkou," říká pan Pavel Kobe z firmy Jeko Moravia.

Kredence z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Hodí se dřevěný nábytek do kuchyně?

A co například takové kuchyně, to jsou místnosti, o nichž se traduje, že tam nábytek z masivu nepatří? "Zákazníci se na nás nyní častěji obrací např. s přáním kredence v rustikálním stylu a také jídelních sestav, oblíbené jsou oválné jídelní stoly. Do módy se opět vrátily příborníky; v jídelně ušetří místo a srovnáte do nich potřeby pro stolování." Kuchyňský nábytek také bývá speciálně ošetřen vosky, aby byl odolný vůči vlhkosti a poškození.

Čtěte také: Dřevo v zahradě aneb Zahradní nábytek, stavby, konstrukce a dekorace ze dřeva

Nábytek z masivu pro obývací pokoje

Jak je tomu s nábytkem z masivu pro obývací pokoje a ložnice, konkurence v podobě nábytku z lamina či dýhovaných dřevotřísek je asi veliká? "Do obývacích pokojů jsou vhodné prosklené vitríny z masivu, knihovny nebo poličky na stěnu. Nábytek z masivu si dnes můžete zakoupit dokonce i do sklepa či haly – volně stojící regály různých výšek a s libovolným množstvím polic, jejichž rozmístění si přizpůsobíte. "

Skluzavka a psací stůl z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Nábytek z masivu je tím pravým pro dětské pokoje

Jaká je nabídka v oblasti nábytku z masivu do dětských pokojů ? Tam se dřevo díky svým vlastnostem může vhodně uplatnit, ale co další nároky dětského nábytku? "V dětské sekci Nábytku Jeko.cz naleznete celou řadu dětských pokojů v barvách pro kluky či holčičky. Postele jsou přizpůsobeny dětem, včetně roštů a nábytek Jeko dokonce prodává i speciální rozměrově upravené matrace do dětských postelí. Za zmínku ještě stojí psací stoly s výškovým nastavením a patrové postele z masivu. Šetří místo v dětském pokoji a jsou vhodné i do víkendových chatiček."

Čtěte také: Dřevěné obložení stěn

Vhodné kombinace dřevěného nábytku a zařízení místnosti

V poradně našeho magazínu Svět bydlení se často objevují dotazy, jak kombinovat a vhodně sladit dřevěný nábytek s ostatním vybavením místnosti (podlaha, okna, dveře) či různé druhy dřeva. "Lidé by neměli zapomenout, že nábytek, alespoň tedy nábytek v jedné místnosti, by měl být ve stejném stylu a dezénu. Důležité je brát v potaz nejen barvu moření, ale také texturu kresby dřeva. Není vhodné prostor překombinovat volbou mnoha druhů dřevin. Dezén dřeva si lze zvolit z mnoha moření od medové, zelené, mahagonové, hnědé, černé až po čirý lak."

Nábytek z masivu; foto: Nábytek Jeko.cz

Ošetření dřeva a údržba nábytku z masivu

Jak je to s ošetřením a údržbou dřeva? "Čirým lakem a oleji nebo vosky se nábytek z masivu napustí, aby bylo zabráněno drobným oděrkům a škrábancům. Působí jako ochrana proti vodě, mechanickému poškození a zároveň proti dřevokazným škůdcům. Nábytek vyrobený ze dřeva byste neměli ošetřovat chemickými přípravky či vodou. Používejte jemnou prachovku, která udělá stejnou službu a neporuší horní vrstvu laku."

Čtěte také: EXOTICKÁ KLASIKA – LUXUSNÍ NÁBYTEK Z EXOTICKÝCH DŘEVIN

Co byste závěrem doporučil zájemcům o dřevěný nábytek z masivu? "Kvalita dřevěného nábytku dostupného na trhu se velmi různí. Při nakupování nábytku dbejte na kvalitu, výrobce a také cenu." Děkujeme  za rozhovor a užitečné rady.

Líbí se Vám nábytek z masivu? Pak sledujte Svět bydlení, protože každým dnem tu začne soutěž o komodu z masivního dřeva od firmy Nábytek Jeko.cz

Zaujaly Vás odpovědi a ukázky nábytku z masivu? Prolistujte si katalog Nábytku Jeko.cz, možná objevíte to pravé pro Vás.

Foto: Nábytek Jeko.cz;
Rozhovor: Pavel Kobe, Jeko Moravia, s.r.o.
ab
ab
ab
ab
ab