Kategorie

Drátěný program pro naši domácnost

Drát se dříve v domácnostech vyskytoval spíše na opravených hrncích, džbánech i malých miskách či hrnečcích. A zatímco odrátovaná keramika se během let stala spíše jen zajímavým doplňkem interiéru, drát se vrátil v jiné podobě a skýtá nám mnohem více možností využití.

Ukládání snadné a rychlé

S nedostatkem odkládacího prostoru bojuje téměř každý z nás dnes a denně. A množství věcí skrývá i další nebezpečí – nepřehlednost a neustálé hledání. Zřejmě nejvhodnějším systémem pro přehledné ukládání je takzvaný „drátěný program“. Jde o nejrůznější předměty z drátů, jednotlivé kusy lze vzájemně kombinovat a celé pak dobře a snadno umístit, jsou praktické a současně zajímavé. Výčet drátěných součástí vybavení je opravdu široký a jejich použití nekončí zdaleka v kuchyni či koupelně, najdeme je i v šatně, ložnici i dětském pokoji. Jejich používání usnadňuje způsob uložení a manipulace, plné výsuvy košů a závěsných ramen umožňují dobrý přístup i do partií v zadních částech skříní a polic.

Drátěný program v kuchyni

V kuchyni se asi drátěné kousky osvědčí nejlépe, poskytují neocenitelný komfort při přípravě jídel, a to od nástrojů přes ukládání koření či drobností, které je nutné mít stále při ruce, až po servírování. Nejde už zdaleka jen o naběračky, metly, louskáček ořechů nebo lis na česnek, sítka, či pánve a menší kastrolky zavěšené na kovových tyčích. Patří sem i různé košíčky, rohové, oblé i hranaté poličky, elegantní odkapávače, věšáky či držáky. Avšak lze je použít také jako držáky na poklice na vnitřních stranách dvířek linky či v poličkách jako pevné a nenápadné stojany na talíře. Drátěné jsou i takzvané karusely, tedy otočné police v rohových skříňkách, případně slouží na kuchyňském stole jako stojánky na slánku a pepřenku či na ubrousky. Zajímavým doplňkem kuchyně bývá stále častěji i univerzální kuchyňský sloup. Konečný vzhled a účelnost sloupu si lze vybrat a upravit podle uspořádání kuchyně a individuálních potřeb. V nabídce funkčních doplňků bývá závěsný držák skleniček na víno, hranatý či kulatý koš na ovoce, držák osvětlení nebo skleněná police na drobnější porcelán a podobně. Ovšem nejžádanějšími částmi závěsného programu jsou bezesporu držáky na kořenky, nože, role papírových utěrek a  závěsné podložky pod horké hrnce. Pokud jde o povrchovou úpravu, lze vybírat obvykle v lesklém nebo matném chromu a lesklé mosazi. Použité kovy, ze kterých jsou všechny součásti drátěného programu vyrobeny, mohou někdy samy o sobě působit technicky a chladně, kuchyně by tedy měla být spíše jednoduchá a elegantní. Neměli bychom také zapomenout, že víc, než sama drátěná polička, je vidět spíše to, co je v ní, proto košíček s čisticími prostředky či zásobník na mikrotenové sáčky, alobal a pečící papír umístíme raději do útrob některé ze skříněk.

Pomocník v koupelně i v šatně

Drátěný program ovšem není primárně určen jen pro kuchyni, uplatní se s výhodou i v koupelně nebo v šatně. V koupelně mohou být drátěné držáky na mýdlo, zubní pastu a kartáčky, nerezové háčky na ručníky, osušky a župany působí jednoduše a elegantně. I v koupelně je třeba mnoho odkládacích ploch – poličky na toaletní potřeby, krémy, kosmetiku nebo šampóny. To vše zajistí drátěný program, praktičtější variantou mohou být v tomto případě drátěné nosiče s poličkami ze skla. Výhodou je odolnost nerezu vůči vlhkosti a snadná údržba. Pokud jde o šatny, mnozí výrobci vyvinuli během let systém, který obsahuje nejen koše na svetry, košile či ručníky, existují již samostatné přehledné věšáky na kalhoty nebo sukně, zásuvky s nerezovými stavitelnými přepážkami, do nichž lze ukládat kravaty, pásky nebo ponožky. Kravaty lze také pověsit na vysouvací rameno s pérkem na uchycení. Předností drátěného programu v šatně je přehlednost a snadná manipulovatelnost s jednotlivými součástmi.
ab
ab
ab
ab
ab