Kategorie

Domácí tělocvična, ano nebo ne?

Možnost zacvičit si doma v soukromí kdykoli máme chuť aniž bychom se zdržovali cestou do posilovny a utrácely za drahé vstupné, to jsou asi největší z kladů domácího fitcentra.
Pravidelný pohyb je podmínkou fyzického zdraví i duševní pohody. Neměli bychom cvičit s jediným cílem zhubnout, ale především protáhnout si příjemně tělo a odreagovat se při aktivním odpočinku. Někomu lépe vyhovují kolektivní sporty, jiní dávají přednost cvičení v soukromí. A právě pro ty jsou domácí tělocvičny jak dělané.

Moderní doba omezuje možnosti pohybu

Současný svět plný moderní techniky nám v mnohém ulehčuje život do takové míry, že se přestáváme pohybovat. Ztrácíme možnost přirozeného pohybu, lenivíme, ochabuje nám svalstvo a přibíráme na váze. Dnešní doba však naopak oslavuje štíhlé a pěkně tvarované postavy, a čím dál více lidí nutí zamyslet se nad tím, co s tím udělat. Myšlenka pravidelného cvičení na sebe nenechá dlouho čekat.

Profesionální fitness centrum nebo domácí tělocvična?

Pokud se pravidelně začneme věnovat cvičení a zvykneme si na pravidelný pohyb, budeme jistě brzy uvažovat, jak ušetřit čas a peníze. Členské poplatky nebo vstupné ve velkých a kvalitních fitness centrech jsou dost vysoké a cesta tam a zpátky zabírá zbytečně čas. Myšlenky na vlastní tělocvičnu jsou opodstatnělé.
Domácí tělocvična Profesionální fitness centrum
Finanční úspora za vstupné Dohled zkušeného trenéra
Časová nezávislost Setkávání s přáteli
Soukromí Lepší vybavenost

Plánování tělocvičny již při projektování domu

Péče o zdraví se stává kultem dnešní doby, a tak mnozí myslí na zřízení místností pro sport již při samotném plánování bydlení. Součástí domů se stávají posilovny, tělocvičny, bazény a sauny.

Vhodné místo pro fitcentrum

Místnost by měla být velká minimálně 3 x 4 metry a vysoká 2,6 - 2,8 metru. Mysleme také na dostatečnou šířku dveří a celkovou přístupnost, abychom dostali dovnitř potřebné vybavení. Světlo je nevhodnější přirozené, umělé osvětlení je lepší celoplošné nebo bodové. Prostory pro sport by měly být dobře větratelné. Nejlepší je s oknem, které zajišťuje dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pokud nám to finanční možnosti dovolí, můžete místnost vybavit i klimatizací, která se kromě regulace teploty postará i o vlhkost vzduchu.

Větrání

Čerstvý vzduch je při sportování nezbytný. Zásobujeme-li tělo dostatkem kyslíku, je aktivnější a čilejší.
  • Nejlepší mikroklima Nejlepšího mikroklimatu docílíme v místnosti s vápennou omítkou, oxid siřičitý a další škodliviny se na stěnách neutralizují. Pokud máme místnost vytapetovanou, bude vyžadovat třikrát častější větrání.
  • Cvičení při otevřeném okně Cvičme při otevřeném okně. Toto pravidlo raději porušíme, pokud nám pod okny vede rušná silnice…
  • V horkých dnech větráme s rozmyslem Pokud očekáváme horký slunečný den, s větráním to nepřeháníme. Otevřeme okna dokořán brzy ráno asi na dvacet minut, poté je zavřeme a zatáhneme závěsem nebo zatemníme žaluziemi. Tak v místnosti zůstane snesitelná atmosféra. Znovu vyvětráme, až se venku trochu ochladí, tedy zhruba po osmé hodině večer.
  • Větrání za deště Pokud venku prší, doporučuje se otevřít okno nebo alespoň ventilaci. Místnost nám pak provoní svěží vzduch. Větrání po dešti je také vhodné, pouze efekt zvlhčení vzduchu v místnosti nebude tak výrazný.
  • I při smogu je třeba větrat V letním období hrozí nejčastěji fotochemický smog, který vzniká spalováním kapalných a  plynných paliv při teplotách 25 – 30 stupňů za slunečního záření a bezvětří. Za smogové situace větráme intenzivně, ale krátce, a to maximálně pět minut.
  • Mokré prostěradlo v okně Tento starý trik je velmi účinný. Mokrý ručník nebo prostěradlo zavěsíme do otevřeného okna. Vzduch přicházející dovnitř se ochladí a zvlhčí.

Podlaha

Domácí fitness by mělo mít hladkou podlahu. Lacinější možností je linoleum, moderní jsou vysokozátěžové plovoucí podlahy. Pro fitness mají ideální vlastnosti, jsou na povrchu tvrdé, nárazuvzdorné, hygienické a neabsorbují vlhkost. Do tělocvičny se rozhodně nehodí koberec. Drží se v něm prach a nečistoty, které při cvičení víříme a vdechujeme. Pokud bychom chtěli investovat více, můžeme si pořídit speciální gumovou podlahovou krytinu, která bývá běžná v profesionálních fitness centrech, například krytina Pavigym. Tato podlahová krytina je vhodná všude tam, kde chceme chránit naše klouby od nárazů. Je antibakteriální a netoxická, absorbuje až 60 % nárazů končetin. Její pokládka je snadná, nelepí se, jenom se pokládá, v případě nutnosti se dá  snadno demontovat a použít jinde. Cena za 1 m2 se pohybuje kolem 1200 Kč.
ab
ab
ab
ab
ab