Možnost zacvičit si doma v soukromí kdykoli máme chuť aniž bychom se zdržovali cestou do posilovny a utrácely za drahé vstupné, to jsou asi největší z kladů domácího fitcentra.
Pravidelný pohyb je podmínkou fyzického zdraví i duševní pohody. Neměli bychom cvičit s jediným cílem zhubnout, ale především protáhnout si příjemně tělo a odreagovat se při aktivním odpočinku. Někomu lépe vyhovují kolektivní sporty, jiní dávají přednost cvičení v soukromí. A právě pro ty jsou domácí tělocvičny jak dělané.
Moderní doba omezuje možnosti pohybu
Současný svět plný moderní techniky nám v mnohém ulehčuje život do takové míry, že se přestáváme pohybovat. Ztrácíme možnost přirozeného pohybu, lenivíme, ochabuje nám svalstvo a přibíráme na váze. Dnešní doba však naopak oslavuje štíhlé a pěkně tvarované postavy, a čím dál více lidí nutí zamyslet se nad tím, co s tím udělat. Myšlenka pravidelného cvičení na sebe nenechá dlouho čekat.Profesionální fitness centrum nebo domácí tělocvična?
Pokud se pravidelně začneme věnovat cvičení a zvykneme si na pravidelný pohyb, budeme jistě brzy uvažovat, jak ušetřit čas a peníze. Členské poplatky nebo vstupné ve velkých a kvalitních fitness centrech jsou dost vysoké a cesta tam a zpátky zabírá zbytečně čas. Myšlenky na vlastní tělocvičnu jsou opodstatnělé.Domácí tělocvična | Profesionální fitness centrum |
Finanční úspora za vstupné | Dohled zkušeného trenéra |
Časová nezávislost | Setkávání s přáteli |
Soukromí | Lepší vybavenost |
Plánování tělocvičny již při projektování domu
Péče o zdraví se stává kultem dnešní doby, a tak mnozí myslí na zřízení místností pro sport již při samotném plánování bydlení. Součástí domů se stávají posilovny, tělocvičny, bazény a sauny.Vhodné místo pro fitcentrum
Místnost by měla být velká minimálně 3 x 4 metry a vysoká 2,6 - 2,8 metru. Mysleme také na dostatečnou šířku dveří a celkovou přístupnost, abychom dostali dovnitř potřebné vybavení. Světlo je nevhodnější přirozené, umělé osvětlení je lepší celoplošné nebo bodové. Prostory pro sport by měly být dobře větratelné. Nejlepší je s oknem, které zajišťuje dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pokud nám to finanční možnosti dovolí, můžete místnost vybavit i klimatizací, která se kromě regulace teploty postará i o vlhkost vzduchu.Větrání
Čerstvý vzduch je při sportování nezbytný. Zásobujeme-li tělo dostatkem kyslíku, je aktivnější a čilejší.- Nejlepší mikroklima Nejlepšího mikroklimatu docílíme v místnosti s vápennou omítkou, oxid siřičitý a další škodliviny se na stěnách neutralizují. Pokud máme místnost vytapetovanou, bude vyžadovat třikrát častější větrání.
- Cvičení při otevřeném okně Cvičme při otevřeném okně. Toto pravidlo raději porušíme, pokud nám pod okny vede rušná silnice…
- V horkých dnech větráme s rozmyslem Pokud očekáváme horký slunečný den, s větráním to nepřeháníme. Otevřeme okna dokořán brzy ráno asi na dvacet minut, poté je zavřeme a zatáhneme závěsem nebo zatemníme žaluziemi. Tak v místnosti zůstane snesitelná atmosféra. Znovu vyvětráme, až se venku trochu ochladí, tedy zhruba po osmé hodině večer.
- Větrání za deště Pokud venku prší, doporučuje se otevřít okno nebo alespoň ventilaci. Místnost nám pak provoní svěží vzduch. Větrání po dešti je také vhodné, pouze efekt zvlhčení vzduchu v místnosti nebude tak výrazný.
- I při smogu je třeba větrat V letním období hrozí nejčastěji fotochemický smog, který vzniká spalováním kapalných a plynných paliv při teplotách 25 – 30 stupňů za slunečního záření a bezvětří. Za smogové situace větráme intenzivně, ale krátce, a to maximálně pět minut.
- Mokré prostěradlo v okně Tento starý trik je velmi účinný. Mokrý ručník nebo prostěradlo zavěsíme do otevřeného okna. Vzduch přicházející dovnitř se ochladí a zvlhčí.