Hojně rozšířeným fenoménem dnešní doby je buď dlouhodobá, nebo občasná práce doma. Abychom tuto práci mohli vykonávat, musíme si doma vytvořit alespoň základní podmínky. Rozhodující pro zařízení vhodného domácího pracoviště je zejména doba, kterou prací trávíme.
V rodinném domě můžeme domácí pracoviště zřídit ve zvláštní místnosti
Kdo doma občas zapne notebook, prolistuje pár papírů či odbornou literaturu, může se spokojit například s kuchyňským stolem. Vhodný je rozkládací kuchyňský stůl, který svou zvětšenou pracovní plochou může nahradit klasický pracovní stůl.
Kolik máme místa
Klasickou domácí pracovnu, která je trvale zařízena pro pracovní provoz, je však třeba zařídit s rozmyslem. Jedním řešením může být samostatná místnost či její větší část, kterou pro práci vyčleníme, zařídíme ji pohodlným nábytkem, kancelářskou technikou či knihovnou podle potřeb uživatele.
Daleko častěji se však v menších bytech musíme spokojit s malým integrovaným pracovištěm, které obvykle tvoří větší skříň, do níž lze umístit počítač a jeho příslušenství a další nezbytné pomocníky při naší práci. Po skončení práce lze toto domácí pracoviště zavřít dvířky či shrnovací roletou a naše domácí pracovní aktivity už nemusí nic připomínat.
Jak na to
I když každý z nás nemá možnost zařídit si pracovnu jako celý pokoj, přesto se s pochopením rodiny dá nalézt kout, kde není tolik hluku a ruchu, a kde se můžeme v klidu ponořit do práce. Domácí pracoviště nemusí zabrat příliš místa, musí však být zařízeno s rozvahou, abychom zde mohli efektivně pracovat a měli vše potřebné po ruce. Základním vybavením pracovního koutu je především kvalitní pracovní židle a dostatečně prostorný stůl. V následujících článcích se seznámíme s několika zásadami pro jejich správný výběr.