Kategorie

Domácí kino pro domácí pohodu

Milujete filmy? Rádi chodíte do kina a užíváte si filmový zážitek podpořený obřím plátnem a dokonalým prostorovým zvukem? Tohoto koníčku si můžete dopřávat i doma, v pohodlí vašeho obývacího pokoje.
 

Domácí kino dokáže povýšit běžné sledování filmů na speciální podívanou. Prostorové zvuky a doprovodná filmová hudba vás doslova vtáhnout do děje. Jako by jste tam přímo byli…
 

Co je domácí kino?

Jak již z název napovídá, jedná se o navození atmosféry kina v domácím prostředí. Domácí kino zajišťuje kontakt diváků s reprodukovaným zvukem a obrazem.
 

Na velikosti záleží

Abychom dosáhli maximálního účinku, budeme potřebovat větší televizi a více výkonnějších reproduktorů. Všeho ale s mírou. Vše musí korespondovat s velikostí pokoje. Obrazovka obřích rozměrů nám nebude nic platná, když ji nebudeme moci sledovat s dostatečně velké vzdálenosti. Vzdálenost mezi televizorem a divákem se doporučuje pěti- až sedminásobek délky úhlopříčky obrazovky. Podobně to platí pro reproduktory. Do malé místnosti nemá smysl kupovat velmi výkonné reproduktory, stejně bychom si zvuk nemohli vychutnat naplno.
 

Co budeme potřebovat?

Základem je kvalitní televizor nebo projektor, DVD přehrávač a sada reproduktorů.
 
Televizor neumísťujeme naproti oknu. Světlo odrážející se v obrazovce působí rušivě. Problém lze ale poměrně snadno vyřešit pomocí vhodného zastínění okna pomocí závěsů, rolet nebo žaluzií. Stejně tak není vhodné stavět televizi přímo před okna, neboť kontrast mezi obrazovkou a pozadím je příliš velký. Sledujeme-li televizi za tmy, je dobré postavit za televizor alespoň slabý zdroj světla. Je to mnohem zdravější pro naše oči. K tomuto účelu se dají koupit speciální svítidla.
 

Projektor

Alternativou k televizoru je projektor. Ten může nabídnout projekci o délce úhlopříčky až tři metry. Nabídka na trhu je vysoká a tak si každý snadno vybere podle svých přání i podmínek. Důležitým parametrem je optimální vzdálenost od plátna, dále rozlišení, svítivost nebo kontrast. Projektor nemusí být zavěšen jen na stropě. Můžeme ho umístit na stěnu nebo zabudovat do skříňky, police apod. Promítat můžeme na plátno nebo na stěnu. Kvalita promítaného obrazu na plátně je však podstatně vyšší. Máme-li strach, že by plátno interiér esteticky narušovalo, lze pořídit roletové plátno, které po sledování filmu jednoduše smotáme. Plátno můžeme stáhnout manuálně nebo pomocí dálkového ovládače.
 

Reproduktory

Jedním z nejdůležitějších prvků domácího kina jsou reproduktory. Nejběžnější sestavy jsou tvořeny šesticí reproduktorů. Dva přední reproduktory stojí lehce předsunuté u televizoru, středový reproduktor se často umísťuje nad obrazovku. Basový reproduktor – subwoofer je možné umístit kamkoli. Lidské ucho totiž není schopné rozlišit, odkud hluboké tóny přicházejí. Surroundové reproduktory by měly stát relativně daleko od obrazovky. Tady může vznikat problém s vedením drátů.
 
  • Všechny reproduktory by společně s televizorem měly tvořit kruh, v jehož centru sedí divák.
 

Aby dráty nepřekážely

Pořízení domácího kina bychom měli zohlednit již při stavbě nebo rekonstrukci domu. Je vhodné mít připravené plastové ohebné trubky – tzv. husí krky, které jsou umístěny v podlaze. Je lepší počítat raději s větším průměrem trubky, než aby se nám do ní posléze všechny dráty nevešly. Pozor také na členitost vedení. Husí krky můžeme zahnout maximálně dvakrát o 90 stupňů, jinak bychom kabely nemuseli vůbec protáhnout. Dalším řešením jsou speciální lišty, které umožňují vedení kabelů. Zvolíme-li závěsné varianty reproduktorů, dráty můžeme schovat do podhledů.
 

A atmosféra je dokonalá

Pokud chceme navodit skutečně bezchybnou atmosféru, je vhodné zaměřit se také na akustiku v místnosti. Z podlahových krytin nejsou vhodné tvrdé povrchy (plovoucí podlahy, dlažba), ale spíš měkké koberce. Nepříjemné akustické dozvuky způsobují velké rovné plochy stěn. Je vhodnější tyto plochy narušit například knihovnou s otevřenými policemi. Velký podíl na příjemné akustice mají také závěsy a další dekorativní textilie.
Foto: www.kamennyobchod.cz, www.atelierslavicek.cz
ab
ab
ab
ab
ab