Kategorie

Dětské postýlky: Jsou dřevěné nejlepší?

Tápete při výběru dětské postýlky? Nevíte, zda pořídit klasickou postýlku, nebo snad kolébku? Máme pro vás pár tipů, se kterými nemůžete šlápnout vedle.
Kupovat novou postýlku pokaždé, když dítě trochu povyroste, je nejen zbytečné, ale často i finančně neúnosné. Budete-li při výběru pozorní, prvních osm let může dítěti sloužit jedna jediná postel. Větší důležitost ale přikládejte bezpečnosti postýlky. V nekvalitní posteli si dítě může přivodit úraz nebo se může s postýlkou převrátit. Přednost dávejte osobnímu výběru před výběrem z internetových obchodů. Můžete si tak vyzkoušet stabilitu postýlky a její provedení porovnat s ostatními postýlkami.

Proč nekupovat kolébku?

Kolébka má oproti klasické postýlce hned několik nevýhod. První z nich jsou její rozměry. Dítě v ní může spát jen několik prvních měsíců, jakmile se začne zvedat, sedět či dokonce vstávat, kolébku musíte stejně vyměnit za hlubší postýlku, aby z ní nevypadlo. Dalším negativem bývají dekorativní příčky bočnic, ve kterých může uvíznout noha nebo ruka. Problém někdy vzniká i z návyku na kolébání – když se při něm dítě naučí usínat, může jej vyžadovat stále.

Polohování roštu a odnímatelné příčky

Každá dětská postýlka by měla umožnit nastavit rošt do pohodlné výšky. Dokud je dítě malé a neumí si sednout, je pro rodiče pohodlnější upevnit rošt do nejvyšší polohy. Jakmile se dítě naučí vstávat, je nutné rošt i s matrací umístit do nižších poloh. Některé postýlky jsou uzpůsobené tak, aby je mohli používat nejen rodiče, ale i malí školáci. Příčky i s bočnicemi lze odejmout a tím vznikne klasická postel. Takovému nábytku se často přezdívá „rostoucí“.

Kolečka a úložné prostory

Dětská postel kolečka mít nemusí, je ale praktičtější, pokud ji můžete z různých důvodů přemístit z jednoho místa na druhé. Kupte takovou postýlku, která bude mít odnímatelná kolečka, a ujistěte se, že mají brzdící systém (kvůli bezpečnosti dítěte). Úložný prostor také není nepostradatelný, když už ale pořídíte postýlku i s ním, volte kolečka místo postraních pojezdů. Když si na šuplík dítě stoupne, kolečka ho na rozdíl od pojezdů udrží.

Materiál a barvy

Nejvhodnější materiál pro dětské postýlky je dřevo, například borovice nebo buk, které jsou pevné a netvoří třísky. Co se týče barev, u těch se přesvědčte o jejich nezávadnosti. Nesmí obsahovat olovo ani další škodlivé látky (např. polychlorované bifenyly). Nezávadnost materiálu doloží certifikát výrobce, který musí být k postýlce přiložen.

Matrace dětské postýlky

I když jsou miminka lehká jako pírko, kvalitní matrace potřebují stejně, jako dospělí. Proto zapomeňte na molitan a pořiďte matrace s několika vrstvami. Dbejte na to, aby byly prodyšné, pevné a pružné.
ab
ab
ab
ab
ab