Proč zvolit umělé květiny?
Živá řezaná květina má svoje nenapodobitelné kouzlo, ale na jejím postupném uvadání je něco melancholického, někdy až trochu depresivního. Vzali jste si domů kus živé přírody, ale ten postupně umírá a nakonec z něj zbude jenom zplihlý stvol v trochu zavánějící vodě. Kromě toho některé řezané květiny, jako například růže, mohou před prodejem urazit celé tisíce kilometrů ze zemí, kde je za malý peníz pěstovali chudí dělníci ze třetího světa. Podobný původ mohou samozřejmě mít i květiny umělé, ale jejich zdroj si můžete lépe pohlídat, případně si nějaké sami vyrobit doma. Neberte je přitom jako horší alternativu k těm živým. Umělá květinová krása má smysl sama o sobě.
Záleží na materiálu
Pravidlem číslo jedna je neztotožňovat umělé květy s laciností. Nekupujte plastové girlandy z tržnice, ty opravdu žádnou parádu nenadělají (možná jen jako záměrný vtip) a o jejich původu nemáte přehled. Zajděte do dobrého květinářství nebo obchodu s dekorativními předměty do domácnosti. Jako materiál by měly mít přednost papír a textil. Ne snad proto, že by vypadaly věrohodněji, ale právě proto, že je jejich textura přiznaná a nestydí se za sebe. Když už plastové květiny, pak opravdu kvalitní, z pěnových materiálů, které napodobují dužnatost skutečné rostliny.
Barva je začátek i konec
Zatímco živá květina nemusí do interiéru perfektně barevně sednout, protože je to zkrátka živý organismus a přiznáváme mu trochu toho charakteru, umělé květiny byste měli vybrat pečlivě. Jsou přece jenom dekorací, a jako dekorace musejí fungovat. Obvykle nic nezkazíte pastelovými barvami, obzvlášť pokud vám jde o jarní nebo přímo Velikonoční výzdobu. Barvou letošního roku je podle Pantone růžovo-fialový odstín orchidejí, můžete tedy celé jaro pojmout jako hru podobných tónů. U výraznějších barev dejte pozor na proporce - pořiďte buď větší množství drobných květů nebo pár výrazných, objemnějších kousků strategicky rozmístěných v pokoji.
Bez údržby to nejde
Umělé květiny sice nemusíte zalévat, nicméně prach na ně sedá i tak a čistit rovněž nejdou vším. Papírové nebo látkové květy je nejlepší jednou za čas vyjmout z vázy nebo jiné nádoby, kde je máte vystaveny, velice jemně je protřepat a zbylého prachu se zbavit štětečkem. Pokud si chcete práci předem usnadnit, nově koupené květiny opatrně postříkejte lakem na vlasy. S plastovými květy je to snazší, i když ani k těm byste se měli chovat ohleduplně. Podle toho, jak moc je materiál porézní, můžete květinu lehce omýt vodou, případně aspoň otřít vlhkým hadříkem. Nezapomeňte, že většina materiálů na denním světle bledne, proto buď umisťujte umělé květiny do stínu, nebo s vyblednutím počítejte a berte je jako hezkou patinu.