Po tom, co jsme si představili pálenou tašku coby český evergreen, těžké, avšak trvanlivé kamenné a betonové střešní krytiny a lehčí, na druhou stranu tepelně poněkud problematičtější pokrývky asfaltové, si v dalším díle seriálu povíme něco o střechách z kovu.
Plechové střechy jsou původem ze Skandinávie, měděné známe i z našich kostelů a městských paláců. Jsou lehké a přitom extrémně odolné i při malém sklonu střechy s dlouhou životností. Proto se dodnes používají při rekonstrukcích panelových domů.
Kovové střešní krytiny se hodí i pro historický dům
Foto: www.obb.cz
Ocelové střešní krytiny – výhoda lehkosti
Nízká hmotnost, s ní související nízké náklady a extrémní odolnost nepříznivým klimatickým podmínkám – to jsou hlavní výhody ocelových střešních krytin. Ocelové střešní krytiny jsou tedy ideální tam, kde potřebujete levně a poměrně rychle zrekonstruovat stávající střechu za minimální výměny krovů. Jsou vhodné i na střechy s mírným sklonem (od 12 stupňů) – díky hladkosti povrchu po nich snadno sklouzne sníh i déšť. Ocelové pásy nebo tašky bývají opatřeny protikorozním nátěrem a často i odvodňovacím žlábkem - můžete si tak být za všech okolností jisti její voděodolností. Pokud se obáváte, že váš dům bude s ocelovou střechou vypadat jako tovární hala, váš strach není vůbec na místě. Tašky jsou lisovány z 5-6 mm silného plechu a jsou vzhledově podobné betonovým nebo páleným taškám. Vybírat si můžete ze široké škály barev a sladit tak střechu s fasádou a okenními rámy.
Od klasických tašek mohou být plechové téměř k nerozeznání
Foto: www.obb.cz
Pozinkovaný plech – střešní klasika
Falcované pásy o síle 5-7 mm mají oproti betonovým střešním taškám 5-6 krát nižší hmotnost. Trapézové krytiny o síle 0,5 – 1,25 mm jsou vhodnější spíš do průmyslových objektů než k zastřešení obytných prostor. K nízké hmotnosti se pojí, jako u všech kovových krytin, i nízké náklady na dopravu a minimum zbytků. Je možné je pokládat na střechy od sklonu již 4 stupňů. Jistou nevýhodou pozinku byla poměrně vysoká tvrdost plechu a nutnost pravidelně obnovovat nátěr. Dnes je již ale možné pokrýt střechu svitkovým, žárově pozinkovaným plechem, který je dostatečně tvarovatelný a zároveň odolný. Plechové pásy lze dále opatřit vrstvou polyesterového laku, který nevyžaduje žádnou údržbu. Plechovou střechu je vhodné doplnit odvětrávacími klapkami. Povrch kovových pásů nebo tašek bývá pokryt ochrannou fólií, která se při instalaci sejme – zabrání se tak drobným škrábancům, které by časem mohly narušit soudržnost materiálu.
Výhodou kovových krytin je lehkost a velká barevná variabilita
Foto: www.obb.cz
Kovové střešní krytiny je nutné dobře izolovat
Zdá se, že střechy z kovu oplývají samými výhodami. Nevyžadují speciální úpravy krovu – stačí jim latě i bednění a zpravidla se instalují samovrtnými šrouby, je dokonce možné je položit přes stávající střešní krytinu. Jsou tedy vhodné i tam, kde hodláte vybudovat obytné podkroví - prostor není nutné ještě více rozdělovat nosnými trámy. V takovém případě je však nutné střechu důkladně odizolovat – kov je totiž výborným vodičem tepla – anebo zimy. A také zvuku. Proto si před koupí izolace důkladně zjistěte, zda vyhovuje parametrům, které vyžadujete.