Kategorie

Co musí umět kancelářská židle?

Co musí umět kancelářská židle?
Pokud máte to štěstí pracovat v kanceláři, jistě trpíte bolestí zad. Většinu svého času trávíte totiž na židli před obrazovkou počítače.

Odborníci uvádějí jako příčinu těchto obtíží vedle nesprávných pracovních návyků,  neergonomických klávesnic počítačů a nevhodného osvětlení také špatně konstruovaný sedací nábytek, jenž nevyhovuje potřebám těla.

Židle na míru

Správná židle by měla podle designérů splňovat celou řadu předpokladů, včetně efektivního systému, který řídí pohyb dynamických částí. Při opření vzad se posouvá sedací část, opěra zad a aktivní podpora pánve do ergonomicky správné pozice. Úhel sklonu opěry zad a pružnost pohybu lze nastavit pákou podle tělesné hmotnosti a temperamentu při sezení.  Průběh pohybu přitom zůstává plynulý a harmonický.

Stále je co objevovat

Století jednadvacáté tedy apeluje především na multifunkčnost, ekologickou normu, židle musejí disponovat inteligentním synchronním mechanismem, oceňuje se i nekonvenčnost pojetí designu. Inženýři by si ale měli neustále klást otázku, jak vylepšit ergonomické a zdravotní standardy správného sezení.

Pro uživatele bude nicméně podstatné hlavně to, aby židle umožnila odpočinek jak nohám, tak i krku. Aby je dokázala udržet v ideální pracovní nebo relaxační poloze a to v úhlu až 47°. Kvalitnější židle jsou testovány a mnohé ergonomické normy kvalitativně překračují. Protože i celkový design dobrých židlí podporuje jednotlivé funkce, shrnuje celý současný trend vývoje kancelářského nábytku.

Otočná židle se skládá ze synchronního mechanismu, který umožňuje nastavení váhy pracovníka, výšky sedáku, hloubky, úhel vychýlení sedáku, loketních opěrek, nastavení podpory nohou a krku. Systém musí umožnit optimální  nastavení židle, tedy úhlu opěru zad, hlavy a nohou. Ideálním potahovým materiálem je kůže nebo speciální tkanina, rámy lze pořídit v chromu i v matovém proveden Nudná práce v zaměstnání s bolestí v zádech se tak stává relaxační hrou s větším soustředěním na pracovní výkon. A navíc – je i na co se dívat.

ab
ab
ab
ab
ab