Kategorie

Co molům nevoní?

Je příjemné nosit oblečení s jemnou vůní, ale nemusí vždy vonět jen po aviváži. Do prádelníků či šatních skříní přidáváme i bylinky, tak, jako to dělávaly naše babičky.

Levandule, rozmarýn, máta

Mezi oblečení se dříve dávaly bylinky nejen kvůli vůni, ale také z ryze praktických důvodů – tak jako nám „nevoní“ každá bylinka, stejně reagují i moli, největší škůdci šatníku. Jestliže tedy dáme takové bylinky do prádelníku, oblečení provoníme i ochráníme. Některé z nich mají současně desinfekční a antiseptické účinky, hodí se proto do uzavřených šaten, a přidat je můžeme i k sezónnímu oblečení. Nejčastěji používanou bylinkou je jednoznačně levandule, neboť nejen krásně voní, ale také je nejúčinnější. Dříve rostla v každé zahrádce, i dnes zdobí její drobné kvítky mnohé záhony či skalky, vypěstovat ji ale můžeme i v květináči za oknem. Nať seřezáváme těsně před rozkvětem, sušíme ji zvolna ve stínu, na prudkém slunci zčerná. Správně usušená bylina si zachovává svou barvu, hezky voní a při promnutí se rozpadne na drobné částečky. Suchou směs vložíme do sáčku z přírodního materiálu – organdy, bavlny, lnu či hedvábí, textilie z umělých vláken nejsou dostatečně prodyšné.

Oleje, silice a cedrové dřevo

Jestliže jsme nuceni si bylinku koupit, vybíráme pečlivě. V žádném případě nekupujeme byliny v průhledných sáčcích, neboť světlo jim škodí. Zda je obsah kvalitní, poznáme, když sáček stiskneme, měl se rozvonět. Pokud nevoní nebo je dokonce nepříjemně cítit, nebyla rostlina dostatečně usušena nebo není čerstvá. Stejně jako levanduli lze použít i rozmarýn, vratič nebo mátu, kdo má raději méně výrazné vůně, může zvolit mařinku, která voní po seně. Moly odpuzuje i pelyněk, s vůní je to ale v tomto případě horší. Bylinky můžeme používat samostatně nebo z nich vytvořit směs. Sáček by měl v prádelníku či ve skříni vydržet po celý rok, než budeme moci připravit čerstvou náplň. Jestliže ale již tak nevoní, pokapeme ho rostlinnou silicí, která má podobné účinky, jako samotná rostlina. Silice, vonné olejíčky či gely můžeme do skříně vkládat i v lahvičce nebo v krabičce na vatovém polštářku, nikdy je nenatíráme přímo na police či do zásuvek, vyhneme se tak skvrnám na oblečení. Muži nemají rádi intenzivní vůně, budou jim proto možná lépe vyhovovat kuličky z cedrového dřeva.

Ani citrusy molům nevoní

Provonět prádelník a současně ochránit oblečení proti molům můžeme i kůrou z citrusů. Stačí vložit několik dobře usušených kousků do zásuvek či poliček, za několik dnů bude skříň krásně provoněná. Kůru můžeme sušit v klasických čtvrtkách, jak ji oloupeme, ale i vykrájovanou do ozdobných tvarů. Když ji rozřežeme na užší plátky a nedokrojíme až do konce, vznikne nám bohatá hvězdice, kterou vložíme mezi savý papír, zatížíme a vylisujeme. Suchou hvězdici zavěsíme do skříně. Stejně můžeme vyrobit i jiné tvary, které z kůry vykrajujeme formičkami na vánoční cukroví. Po vylisování a usušení je navlečeme na šňůrku jako korále, můžeme je prostřídat i s hřebíčkem nebo kuličkami nového koření. Hezky vypadají kombinace různých druhů kůry. V prodejnách s bylinkami lze koupit i vcelku usušené pomeranče nebo citróny, určené také k vložení do šatníku. Stejné si vyrobíme i doma, když pomeranče nebo citróny prořízneme opatrně na několika místech podélně ve směru měsíčků, do kůry napícháme třeba hřebíček a dvěma protilehlými řezy protáhneme nitku na zavěšení. Plody sušíme asi tři týdny třeba na ústředním topení, pak je zavěsíme do skříně. Všechny ozdobné tvary z kůry citrusů můžeme použít i jako dekoraci do bytu, která je nejen estetická, ale současně byt provoní a odpuzuje hmyz.

ab
ab
ab
ab
ab