Kategorie

Co je vlastně minimalismus?

Minimalismus v architektuře, designu i v umění je nehynoucím trendem přežívajícím od 50. let dvacátého století. Zrodil se nejprve v umění – sochařství a malířství jako reakce na předchozí expresionismus.

Šlo o cestu k dosažení maximálního účinku za použití co nejprostších a nejjednodušších prostředků. Záhy se filosofie redukce všeho nepodstatného rozšířila i do dalších oblastí umění, především hudby, ale i filmu, literatury, architektury a designu.

Mnozí se na minimalismus odkazují, mnozí jej adorují, mnozí se jím zaklínají, přesto se minimalistický styl zařízení příbytků uplatňuje v čisté formě zřídka. Ačkoliv je pro minimalismus příznačné, že všeho je pokud možno co nejméně – materiálů, forem, detailů, barev, je koncipování interiéru v takovém stylu poměrně dosti finančně náročné. Oč méně je všeho co do kvantity, o to více je kladen důraz na kvalitu. Proto stylový a funkční byt, jehož obyvatelé rezignují na nábytek, není příliš úsporným řešením.
 
Aby takový domov byl příjemný, může se dobře obejít bez zbytečných poliček a skříněk, stolečků a křesílek, ubrusů a deček, volánků a záclonek, bez čeho se ale neobejde, jsou velmi kvalitní materiály podlahových krytin, stylově vybrané kusy nezbytného zařízení (minimalistický interiér neznamená, že knihy a oděvy skladujete v krabicích po zemi a „stolovat“ musíte ve stoje), doladěné rostlinami a ojedinělými originálními uměleckými solitéry.
 

Minimalistický trend a deset tezí dobrého designu

Ať tak, či onak, minimalismus v interiéru není pro každého. Mnohým se takové prostředí zdá nepříjemně strohé, studené a sterilní, jiným (a není jich mnoho) imponuje právě svou čistotou, elegancí a ladností linií. V čem se ale minimalismus uplatňuje čím dál více, to je design. Podle profesionálních návrhářů je minimalismus v designu jednoznačně trendem 3. tisíciletí, uplatňoval se ale samozřejmě již dříve. Slavný designér firmy Braun, který krom elektrospotřebičů navrhl také mnoho jiných objektů, Dieter Rams v této linii tvořil od počátků svého díla a zformuloval i věhlasných 10 tezí dobrého designu:
 
Dobrý design je novátorský.
Dobrý design dělá produkt užitečným.
Dobrý design je estetický.
Dobrý design dělá produkt srozumitelným.
Dobrý design je nevtíravý/skromný.
Dobrý design je poctivý.
Dobrý design má dlouhou životnost/platnost.
Dobrý design je důsledný/logický do posledního detailu.
Dobrý design je přátelský vůči životnímu prostředí.
Dobrý design je designový/dekorativní, jak jen je to možné nejméně.
 

Minimalismus pro každého?

Aktuální trendy posledních let velí minimalizovat zdobnost a přeplněnost bytů. Obydlí by mělo být prostorem vizuálně a funkčně vyváženým, kdy je komfortu dosaženo s minimem zařizovacích prvků a objektů. Proto nemusíte mít absolutně minimalisticky zařízený byt ve skle a kovu či dřevě a kameni, a přesto se může tento stále platný styl u vás dobře uplatnit. Často to bývá například koupelna nebo šatna, kde se i obyvatelé konformního bytu pustí do minimalistického experimentu.
 
Jedná se o místnosti, jejichž účel, obvyklé vybavení a uspořádání k takovému řešení přímo vyzývají. Jak v koupelně, tak v předsíni usilujeme o účelné uspořádání, pořádek a čistotu, efektivní (a pokud možno neviditelné) skladování spousty nezbytných věcí a snadnou údržbu těchto vysoce frekventovaných částí bytu. Proto volíme čisté strohé linie, hladké materiály a podlahové krytiny intuitivně, i bez odborné rady.
 

Jak na to?

Cítíte-li se na život v minimalisticky zařízeném bytě a libujete si v jisté strohosti, měli byste vyhledat služeb architekta a profesionálního designéra, abyste dosáhli opravdové čistoty stylu a výsledku. Nebo alespoň pečlivě prostudujte odbornou literaturu a jiné dostupné zdroje. Kompromisy v takovém případě nejsou příliš vhodnou cestou k úspěchu. Těžko budete v minimalistickém duchu ladit interiér, který byl předtím nákladně vybaven koberci, dekorativními okny s garnyžemi, tapetami, doplňky a podobně. Pro minimalistické vyznění Vašeho obytného prostoru nepotřebujete mnohé, zato lpěte na kvalitě.

Začněte od podlahy

Základem je dobrá volba podlahové krytiny. Rozhodně se obejdete bez koberců a linolea. Dostupnější variantou je pokládka plovoucí podlahy, efektnější ale bude vybraná dřevěná podlaha či slinutá dlažba. Investujte do promyšlené sestavy úložných prostor – vestavěné skříně jsou tou nejvhodnější variantou, skryjí vše, bez čeho se dnes už člověk neobejde, ale nemusí to vystavovat na odiv. Na stěny volte běžnou omítku v neutrálních tónech a na tapety či obklady nepomýšlejte. Jen pro ozvláštnění můžete na vybraná místa volit břidlicové či jiné kamenné obložení, například u krbu nebo u kuchyňského koutu.

Důležitá role světla

Okna ponechte volná bez garnýží a záclon, parapety se také obejdou bez výstavky drobností a květin. Pro zachování soukromí tam, kde jej nestřeží rozlehlá zahrada, dobře poslouží žaluzie. O dokonalý efekt se už pak postará světlo a sluneční svit.

Mobiliář v minimalistickém pojetí

Mobiliář minimalistického interiéru by měl být opravdu jen ten nejnutnější, ale nikoliv fádní. Sice vystačí jen pár kousků v místnosti, ale měly by to být přepečlivě vybrané solitéry, které stojí za pozornost. Na posezení by vám v obývacím prostoru měla postačit jedna esteticky vytříbená sedačka či křesílko. Dobrou alternativou je vyčlenit část místnosti pro mírně vyvýšené podium se stejnou krytinou, jako má podlaha, na něž umístíte pár sedacích polštářů. Bývá pod ním další úložný prostor, výborně ho zúročíte při početnější návštěvě, ale hodí se jen do rozlehlých prostor.
 
Necháte-li si podél celé stěny vytvořit při zemi v asi půlmetrové výšce sokl-římsu, získáte multifunkční prostor pro televizi, knihy, svícny a jiné nezbytnosti, aniž byste museli potřebovat něco jako obývací stěnu, která by minimalistickou koncepci narušila. Je-li prostě minimalismus právě váš šálek kávy, měla by vám pěkná podlaha, holé stěny, hra světel a stínů, pár designérských či uměleckých solitérů a vaši nejmilejší blízcí plně postačit ke štěstí skvělého domova.
ab
ab
ab
ab
ab