Kategorie

Co dělá sezení v obývacím pokoji dokonalým?

Zvykli jsme si obývací pokoj řešit tak, že jednoduše koupíme sedací soupravu, která se do něj vejde a přibližně se barevně hodí. Nejsou to však trochu příli nízká kritéria?

Různé typy sezení

Prvním argumentem proti sedacím soupravám je fakt, že různí lidé ocení různé typy sezení. Někdo chce mít větší oporu zad, někdo preferuje měkká křesla, ve kterých se dá napůl ležet. Sedací souprava takové variace většinou neumožňuje. Proto je dobré vybrat k pohovce alespoň jedno nebo dvě křesla, která nabídnou trochu jinou polohu sezení. Pokud čekáte početnější návštěvu, poslouží i větší polstrované stoličky, které můžete jindy využívat jako příruční stolek.

Snadný přístup

Co má být pohodlné, musí být snadné. K sezení v obývacím pokoji se musíte bez problému dostat, aniž byste obíhali půl místnosti nebo zakopávali o nohy už sedících. V praxi jdou proti tomuto pravidlu často zbytečně velké pohovky a křesla v malých obývacích pokojích. Nejen že neumožňují různé podoby rozestavení a diktují vám, jakým způsobem je máte naaranžovat, navíc toto řešení nemůže brát dostatečný ohled na pohodlí hostů.

Správné světlo

Co má osvětlení společného se sedací zónou obývacího pokoje. Jedním slovem, všechno. Až příliš často se spoléháme na světlo centrálního lustru a neuvědomujeme si, jakou atmosféru v pokoji navozuje - je příliš vysoko a příliš silné, ozařuje lidem hlavy a vrhá jim stíny do tváře. Aniž bychom si to uvědomovali, použití centrálního lustru může často přispívat k horší atmosféře, ve které se lidé tolik neuvolní. Mnohem vhodnější je kombinované světlo stojacích, nástěnných a stolních lamp. Základní princip spočívá v tom, že osvětlení by mělo být blíž úrovni hlavy sedícího člověka a žádný jednotlivý zdroj by neměl být příliš silný.

Spojovací prvek

I když vaše sezení nebude tvořené kompletní jednotvárnou soupravou, mělo by pochopitelně esteticky "držet pohromadě". Jednou z možností, jak toho docílit, jsou barvy - nedopouštějte se však té chyby, že byste k pohovce hledali křeslo ve stejném odstínu. Co takhle například koupit křeslo v kontrastní, nicméně ladící barvě, a tu následně zopakovat na vzoru polštářů, kterými vybavíte pohovku? Dalším vhodným řešením je koberec, který křesla a gauč opticky propojí. Nezapomeňte, že sedací zónu netvoří jenom nábytek k sezení, ale také stolky, lampy, případně blízká knihovna a podobně. Všechny tyto prvky musí sloužit celkovému dojmu.

ab
ab
ab
ab
ab