Kategorie

Co byste měli vědět, než si pořídíte živý plot

Vadí vám zvídavé pohledy vašich sousedů? Chcete se ubránit pátravým zrakům kolemjdoucích? Potřebujete se zbavit prachu a hluku z ulice, na které se váš dům nachází? Pak si pořiďte živý plot.
Živý plot je totiž ideální způsob, jak nenásilně a přirozeně ohraničit svůj pozemek, případně pozemek uvnitř rozdělit na několik samostatných koutů či zákoutí. Živý plot má také estetický význam. Tvoří přirozenou součást zahrady, poskytuje úkryt drobnému ptactvu a v neposlední řadě jej lze využít k zakrytí těch prvků zahrady, které například návštěva nemusí na první pohled vidět.
Živý plot může také posloužit jako zábrana před proniknutím nevítaných návštěvníků v podobě drobných zvířat. Takovou funkci plní především dřeviny s trny. Zkrátka všeobecně lze říci, že živý plot zpříjemňuje náš pobyt na zahradě, přispívá k jejímu zútulnění a vůbec napomáhá vytvořit dokonalejší první dojem z její návštěvy. Živé ploty můžeme sestavit z různých druhů dřevin a tvarovat je podle našeho vkusu či potřeby.

Tvarované a volně rostoucí

Nejčastěji pěstovanými živými ploty u nás jsou živé ploty z jehličnanů nebo listnáčů. Dále je můžeme rozdělit na živé ploty tvarované a volně rostoucí. Volně rostoucí živé ploty jsou méně náročné na údržbu a jsou oblíbené také díky svým květům, případně plodům. Jsou pro ně vhodné dřeviny nenáročné, s hustými větvemi.

Zakládáme živý plot

Rostliny pro živé ploty je možno zakoupit v květináčích a vysazovat od jara do podzimu. Před založením živého plotu je nutno dobře připravit půdu. Tu zryjeme v pásu zhruba jeden metr širokém a 40-60 cm hlubokém. Zbavíme ji plevele a obohatíme kompostem či hnojivem.
Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami závisí na druhu živého plotu. Jehličnany sázíme ve vzdálenosti zhruba 80 cm. Listnaté dřeviny pak sázíme na vzdálenost asi 20-50 cm do jedné řady, slabě rostoucí do trojsponu ve dvou řadách. Vysazené rostlinky pak asi o dvě třetiny zkrátíme. Lépe se pak rozrostou a neporostou jen do výšky. U volně rostoucích živých plotů se vzdálenost pohybuje podle druhu mezi 50-100 cm.

Péče o živý plot

V následujícím období v předjaří provádíme řez živého plotu, jehož razantnost se odvíjí od bujnosti růstu použitých rostlin. Hlubším řezem dosáhneme rychlejšího růstu v období vegetace. V létě (červen, červenec) provádíme letní řez, kterým ještě živý plot dotvarujeme.
Stříhání živého plotu provádíme zpravidla dvakrát za sezónu, většinou v červnu a v srpnu. Opadavé živé ploty stříháme během podzimu poté, co jim opadaly listy, nebo v předjaří. Pravidelným stříháním dosáhneme požadované hustoty živého plotu a udržujeme jím pěkný tvar.
Nejvíce doporučovaným způsobem tvarování živého plotu řezem je řezání do kónického tvaru, což znamená, že plot má širokou základnu, která se zužuje směrem vzhůru. Plot je tak odspodu stejně hustý a neprosychá.
ab
ab
ab
ab
ab