Kategorie

Citrusy můžete pěstovat i v zimě

Jejich sytě zelené barvy listů a větve obtěžkané žlutými a oranžovými plody vás mohou potěšit vždy, kdykoli dostanete chuť na vlastnoručně vypěstovaný pomeranč, mandarinku či citron.

Jak vypěstovat krásnou a zdravou rostlinu

Aby se Vám podařilo vypěstovat krásnou a zdravou rostlinu, je zapotřebí se o ni správně starat. Proto společnost Plastia přichází s tipy a triky, jak si v interiéru vypěstovat citrusy a dodat jim maximální péči, díky které se Vám odmění pronikavou vůní a krásným vzhledem. V pěstování citrusů nachází oblibu čím dál více lidí, a proto jsme se rozhodli nabídnout našim zákazníkům několik rad, jak si vypěstovat tyto exotické plodiny v domácnosti. Pomeranče, citróny nebo mandarinky potřebují stálou a rovnoměrnou závlahu, proto jsou samozavlažovací květináče tou správnou volbou. Krásně budou menší rostliny vypadat v samozavlažovacích nádobách Mimosa, jejichž barvu můžete sladit s plodem.

Zavlažovací systém

Speciální zavlažovací systém zabrání přelití rostliny, což je u citrusových plodů obzvláště nebezpečné. Citroník by měl mít neustále vlhký kořenový bal, ale neměl by stát ve vodě. Samozavlažovací systém umožňuje rostlině načerpat vodu podle své potřeby, a tím tak docílit v oblasti zavlažování kýženého efektu. Rostlina se brzy odmění krásným růstem a zdravými plody.

4 rady, jak vypěstovat krásnou a zdravou roslinu:

Výživa a zalévání

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agropelitu (příměsí do substrátu pro provzdušnění substrátu). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou, tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu. Pro rostlinu je vhodná stálá zálivka a občasné proschnutí. Téměř všechny citrusy mají rády pravidelné rosení.

Světlo

Citrusy mají původ v jiných zeměpisných šířkách, a proto je zapotřebí přizpůsobit podmínky, které plodina potřebuje. Teplota, vlhkost a světlo by měly být v rovnováze. V zimě je málo světla, proto je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Citrusy bychom měli v zimě umístit na co nejsvětlejší a nejchladnější místo. Pokud je to možné přisvětlovat chladným světlem umístěným ne dál než 30 cm od rostliny.

Teplota

Citrusy vyžadují obzvláště v růstové periodě dostatek tepla, ideální teplota v období vegetace je 22 °C až 28 °C, v zimním období mají rády teplotu kolem 10 °C a v letním období by teplota neměla přesáhnout 40 °C až 45 °C. Řada citrusů však vyžaduje zejména pro zdárné zrání plodů udržovat určitý rozdíl mezi denními a nočními teplotami.

Umístění

V letních měsících mohou být rostliny mimo byt, například na zahradě či balkoně. Důležité je dávat pozor na vítr, citrusy by se neměly dostat do průvanu a neměly by být v povětrnostních podmínkách. Výborně se daří citrusům také v subtropických sklenících.

ab
ab
ab
ab
ab