Kategorie

Čistá postel je zdravá postel

Čistá postel je zdravá postel
Přirozeně vás nechceme děsit. Nejde o to udržovat si sterilně čistý domov, ale soustředit se na místa, která jinak považujeme za oázu čistoty a vůně.

Postel by se neměla stát skladištěm a tím vytvářet prostředí pro škodlivé organismy. Člověk za jednu noc vypotí v průměru ¾ litru tělesné vlhkosti, proto musí  konstrukce matrace a použité materiály umožňovat dostatečné provzdušnění, aby se tato vlhkost nedržela v matraci. Provzdušnění musí umožňovat i konstrukce postele, zejména rošt. Plný rošt je tedy zcela nevhodný a dnes se většinou ani nevyrábí, ale často se ještě používá. Pokud ho máte doma v lůžku, které často používáte, vyměňte jej za jiný. Levnější a přístupnější variantou je rošt z latěk, kvalitnější možností jsou rošty lamelové či bodové.

Pozor na roztoče

Jaké nepěknosti tedy najdete v posteli, která není dostatečně čistá? Roztoči jsou drobní členovci, podobají se klíšťatům a jsou hlavním důvodem, proč musíme pravidelně vysávat koberce. Pouhým okem nejsou viditelní, jejich velikost je asi 1/3 milimetru. Živí se lidskými lupy a zbytky kůže, proto jich nejvíce můžeme najít v matracích, polštářích a dekách. Vyskytují se v povrchových vrstvách, kde mají dostatek vhodné teploty, vlhkosti a potravy. V lůžku se také vyskytují mikroskopické plísně, které slouží jako doplňující potrava roztočů. Roztoči způsobují alergii dýchacích cest. Látka, která u člověka vyvolává alergii, je obsažena ve výměšcích roztočů. Těmito výměšky jsou znečištěny malé částečky prachu, které pak člověk vdechuje, a alergie u něj může vzniknout i v průběhu života. V jednom gramu prachu extrahovaného z matrace můžeme najít  až 15 000 roztočů. Teplota a vlhkost v lůžku, vytvořené nedostatečným provzdušněním, tak vytváří dobré podmínky pro jejich množení.  Roztoči sice teoreticky hynou při teplotě 45°C, ale zpravidla odolávají i vyšším teplotám.

Bojujeme s roztoči

Postel i ložnici je třeba dostatečně a pravidelně několikrát týdně větrat. V ložnici bychom měli udržovat chladno a sucho, teplota by neměla překračovat 20 °C a rovnovážná vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 až 50 %. Lůžkoviny je dobré větrat denně. Matrace by měla mít snímatelný a pratelný potah, lůžkoviny musí umožňovat praní při teplotě minimálně 55°C a vyšší. Matrace je vhodné vysávat.

Nedodržovaná hygiena

Nečekejte s praním a výměnou lůžkovin na dobu, až bude nečistota viditelná. Často na hygienické čistění dojde až pokud povlečení vypadá zašle, i když si většina lidí uvědomuje, že postel může být znečištěna již po několikadenním použití. Matrace by se měla čistit pravidelně, i když vypadá v pořádku, protože zdraví škodlivé látky nejsou zrakem vidět. Slabé hygienické čištění také nic neřeší. Praní potahových látek matrací při teplotě nižší než 55°C (běžně 40°C) nemá téměř žádný efekt. Pouze látku vyčistí (vybělí), ale hygienická čistota nedosahuje požadované úrovně. S tím souvisí i výběr materiálů a způsob jejich hygienického čistění. Ty musí umožňovat pravidelné a dostatečné čištění, nejlépe praním (například u snímatelných potahů matrací). Nedostatkem je také užívání starých matrací, které nesplňují dnešní požadavky na lehací plochy. Proto by se matrace měla přestat používat po vypršení doby její životnosti udávané výrobcem.

ab
ab
ab
ab
ab