Postel by se neměla stát skladištěm a tím vytvářet prostředí pro škodlivé organismy. Člověk za jednu noc vypotí v průměru ¾ litru tělesné vlhkosti, proto musí konstrukce matrace a použité materiály umožňovat dostatečné provzdušnění, aby se tato vlhkost nedržela v matraci. Provzdušnění musí umožňovat i konstrukce postele, zejména rošt. Plný rošt je tedy zcela nevhodný a dnes se většinou ani nevyrábí, ale často se ještě používá. Pokud ho máte doma v lůžku, které často používáte, vyměňte jej za jiný. Levnější a přístupnější variantou je rošt z latěk, kvalitnější možností jsou rošty lamelové či bodové.
Pozor na roztoče
Jaké nepěknosti tedy najdete v posteli, která není dostatečně čistá? Roztoči jsou drobní členovci, podobají se klíšťatům a jsou hlavním důvodem, proč musíme pravidelně vysávat koberce. Pouhým okem nejsou viditelní, jejich velikost je asi 1/3 milimetru. Živí se lidskými lupy a zbytky kůže, proto jich nejvíce můžeme najít v matracích, polštářích a dekách. Vyskytují se v povrchových vrstvách, kde mají dostatek vhodné teploty, vlhkosti a potravy. V lůžku se také vyskytují mikroskopické plísně, které slouží jako doplňující potrava roztočů. Roztoči způsobují alergii dýchacích cest. Látka, která u člověka vyvolává alergii, je obsažena ve výměšcích roztočů. Těmito výměšky jsou znečištěny malé částečky prachu, které pak člověk vdechuje, a alergie u něj může vzniknout i v průběhu života. V jednom gramu prachu extrahovaného z matrace můžeme najít až 15 000 roztočů. Teplota a vlhkost v lůžku, vytvořené nedostatečným provzdušněním, tak vytváří dobré podmínky pro jejich množení. Roztoči sice teoreticky hynou při teplotě 45°C, ale zpravidla odolávají i vyšším teplotám.
Bojujeme s roztoči
Postel i ložnici je třeba dostatečně a pravidelně několikrát týdně větrat. V ložnici bychom měli udržovat chladno a sucho, teplota by neměla překračovat 20 °C a rovnovážná vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 až 50 %. Lůžkoviny je dobré větrat denně. Matrace by měla mít snímatelný a pratelný potah, lůžkoviny musí umožňovat praní při teplotě minimálně 55°C a vyšší. Matrace je vhodné vysávat.
Nedodržovaná hygiena
Nečekejte s praním a výměnou lůžkovin na dobu, až bude nečistota viditelná. Často na hygienické čistění dojde až pokud povlečení vypadá zašle, i když si většina lidí uvědomuje, že postel může být znečištěna již po několikadenním použití. Matrace by se měla čistit pravidelně, i když vypadá v pořádku, protože zdraví škodlivé látky nejsou zrakem vidět. Slabé hygienické čištění také nic neřeší. Praní potahových látek matrací při teplotě nižší než 55°C (běžně 40°C) nemá téměř žádný efekt. Pouze látku vyčistí (vybělí), ale hygienická čistota nedosahuje požadované úrovně. S tím souvisí i výběr materiálů a způsob jejich hygienického čistění. Ty musí umožňovat pravidelné a dostatečné čištění, nejlépe praním (například u snímatelných potahů matrací). Nedostatkem je také užívání starých matrací, které nesplňují dnešní požadavky na lehací plochy. Proto by se matrace měla přestat používat po vypršení doby její životnosti udávané výrobcem.