Kategorie

Cibulnaté rostliny - podzim je čas pro výsadbu cibulovin

Podzim už je týden tady a nastává pravý čas pro výsadbu cibulovin. Pár informací ohledně této rozmanité skupině rostlin vám určitě přijde vhod.
 

Populární cibuloviny

Cibuloviny jsou velice populární a oblíbené rostliny, pro svůj nádherný květ. Cibuloviny přetrvávají zimní období v podobě různě velkých cibulí, do kterých za vegetační období nasbírají zásobní látky, které slouží jako rezervy pro přečkání nepříznivých podmínek (nízké teploty v zimě a sucho v létě). Cibule jsou složeny z jednotlivých zdužnatělých šupin. Jsou to jednoděložné rostliny s oboupohlavními nápadnými květy.
 

Původ cibulnatých rostlin

Cibulnaté rostliny pochází z různých částí světa. Tulipány pochází z jihoruské a jihosibiřské stepi a polopouští u Kaspického a Aralského jezera a Himalájí. Ze středomořské a přímořské oblasti pochází hlavně narcisy a hyacinty, kde není tak výrazný vegetační klid v zimě a v létě, na rozdíl od tulipánů. Z míst, kde rostliny rozkvétají před olistěním stromů, pochází sněženky, bledule, ladoňky, křivatce, puškinie. Lilie, letní hyacint a řebčík pak pochází z travnatých luk a hájů.
 

Nároky na stanoviště cibulovin

Tulipány, narcisy a hyacinty mají požadavky na pěstitelské prostředí vcelku podobné. Špatně snášejí příliš velké teplotní výkyvy a jsou choulostivé na zimní holomrazy. Tam, kde v zimě nenapadá dostatek sněhu, který je přirozeně přikryje, je třeba použít k zakrytí slámu, či borku a to zejména u narcisů. Takto nadkrytá vrstva chrání půdu před vysycháním, horky a jednoletými plevely. Půda je vhodná středně těžká, humózní s neutrálním pH. Nevhodné půdy jsou suché a písčité.
 
 

Správná zálivka cibulovin

 Zálivka v zimě prospívá k rychlejšímu kořenění. Zaléváme méně často, ale vydatněji jednoduše proto, aby voda pronikla do větších hloubek, kde se cibule nacházejí. Před sklizní nových cibulí, je ale třeba zálivku omezit. Větší vlhkost způsobuje šíření chorob. U narcisů pak může způsobit znehodnocení cibulí tím, že předčasně zakoření.
 

Jak hnojit cibuloviny

 Hnojení dusíkem se doporučuje rozdělit do několika dávek. První přihnojení se provádí koncem zimy, druhá dávka se aplikuje při plném rozvoji listů. To se týká půd s nedostatkem dusíku. Tam, kde je dusíku dostatek se hnojí při plném rašení listů.
Podzim - čas na sázení cibulovin; foto: Archiv redakce magazínu Svět bydlení
 

Sázení cibulí

 Jednotlivé druhy cibulovin se sázejí v trochu jinou dobu, ale vesměs se jedná o měsíce září až listopad. Hloubka výsadby opět záleží na druhu rostliny a velikosti cibulí. Drobnější hlízy u rostlin Muscari - modřenec a Galanthus – sněženka, sázíme do hloubky cca 8 cm. Středně velké Lilium regale – lilie královská 12 cm, Tulipa - tulipán 14 cm. Velké hlízy jako Narcissus - narcis 16 cm Hyacinthus - hyacint a Lilium canadense – lilie kanadská až cca 20 cm. Mělká výsadba hlíz zhoršuje jejich zdravotní stav a snižuje kvalitu rostlin.
 

Kdy které cibuloviny vysazujeme?

 Dobité cibule se skladují v temných, místnostech, chráněných před sluncem, přehřátím a zapařením až do doby výsadby, která se nenávratně blíží. Zde přikládáme tabulku některých z cibulovin s dobou výsadby, barvou květů, hloubkou výsadby a dobou květu.
 
Latinský název
český název
barva květu
hloubka výsadby/cm
doba výsadby
doba květu
Eranthis cilicica
talovín
žlutá
5-8
září - říjen
 
pol. dubna – květen
Fritillaria meleagris
řepčík kostkovaný
fialovo růžová, bílá
10
září - říjen
 
duben - květen
Galanthus
sněženka
bílá
10
září
 
únor – březen
Hyacinthoides hispanica
 
hyacint
světle fialová
8-10
říjen - listopad
pol. dubna – květen
Chionodoxa
ladonička
fialovo modrá
10
září - říjen
 
květen
Leucojum
bledule
bílá
10
říjen - listopad
květen- červen
Muscari
modřenec
modrá
10
září - říjen
květen
Tulipa
tulipán
dle druhu
8-12
září říjen
dle druhu
Narcissus
narcis
dle druhu
15
září
dle druhu
Puschkinia scilloides
puškýnie
světle modrá
8-10
říjen - listopad
březen - duben
Scilla
ladoňka
modrá, růžová
10
říjen - listopad
únor – květen dle druhu
Iridodictyum
kosateček
žlutá
6-8
říjen - listopad
březen
 
ab
ab
ab
ab
ab