Kategorie

Chytrý designérský trik: Magie kruhu

Taky nevěříte na rychlá a zázračná řešení? Jenomže některým věcem se dá skutečně dopomoci velice snadno. Představte si například byt, ve kterém jste pořád trochu jako na jehlách, nikde se vám nechce dlouho posedět, a netušíte, čím to může být.

Možná váš interiér potřebuje zkrátka "zklidnit". Navodit relaxovanější atmosféru, víc se psychologicky odlišit od vnějšího světa. Jak toho docílit? Profesionální bytoví designéři vědí, že většině místností dominují ostré hrany a rohy - vše je hranaté, pokoj někdy až připomíná výtvor z dětské stavebnice. Z toho vzniká dojem nepohodlí, který se dá docela prostě narušit s pomocí jednoduchého tvaru: kruhu. Nebojte se, není v tom skryta žádná ezoterika. Ale to, že má kruh jako symbol mystické významy, má svůj důvod. Kruh představuje nekonečno, připomíná cyklus zrodu a zániku v přírodě, uklidňuje a povzbuzuje přemýšlení. Zároveň se dá chápat i jako ohraničení, ochrana domácího bezpečí. Nemusíte věřit na žádnou skutečnou magii a kruh přesto úspěšně rozbije nepříjemnou nadvládu kvádrů a pravých úhlů ve vaší domácnosti.

Opakující se vzor

Nejjednodušším způsobem, jak začlenit do prostoru kruhové tvary, je použití látky, tapety nebo výmalby, na které se bude opakovat kruhový vzorek. Mohou to být propletené obrazce nebo pravidelný geometrický dezén. Pozor jen na příliš velkou symetričnost nebo dojem přímých čar, který vzniká u příliš drobného vzorku. Tím bychom se vraceli zpátky k problému ostrých hran a úhlů.

Kruh jako solitér

Nejúčinnější a zároveň nejodvážnější řešení spočívá v použití velkého, dominantního kruhového prvku. Může to být zrcadlo, obraz v kruhovém rámu nebo přímo velké plátno, v němž je kruh zakomponován jako součást malby. Výrazný efekt také bude mít kruhový nábytek. Tento tvar může mít například solitérní police nebo větší otoman, který poslouží jako příležitostné sezení.

Stačí jen křivky

Nezdá se vám představa velkého kruhu namalovaného na zdi ideální? Pochopitelně jsou tu jiné cesty. Princip je vlastně jednoduchý, jde o to dodat interiéru křivky, doslova a do písmene. Myslete na to, až budete vybírat gauč, konferenční stolek nebo křeslo. V obchodech s nábytkem máme tendenci si vybírat věci hranaté, protože máme dojem, že bude jednodušší je v pokoji sestavit do příjemného celku, a navíc jsou jaksi skladnější, nenechávají kolem sebe tolik volného prostoru. Jenomže náš obývací pokoj není Tetris. Volné místo je v pořádku. Skutečně se to zdá jako příliš jednoduchá rada na to, aby opravdu fungovala, nicméně neexistuje pravděpodobně místnost, které by trocha víc "kulatosti" neprospěla.

ab
ab
ab
ab
ab