Řasokoule jsou hitem posledních let. A proč si je lidé tak oblíbili? Vypadají hezky, jsou neokoukané a kromě vody a světla nic nepotřebují. I když občas je dobré se s nimi trochu pomazlit.
Co jsou řasokoule?
Jejich povrch sice připomíná mech, ale tyto zelené kuličky jsou vodními řasami. Vyskytují se i volně v přírodě, ale cestovat byste kvůli nim museli po severní polokouli Země. Například v japonském jezeře Akan se dorůstají až 30 cm!
Pro jejich život je důležité, aby k nim mohl dostatek světla a vodní proud jimi pohyboval. Potom jsou pravidelně kulaté a zelené ze všech stran, díky čemuž může na celém jejich povrchu probíhat fotosyntéza.
Proč je mít v akváriu?
Jejich význam je čistě dekorativní. Pokud se jim daří, mají krásně zelenou barvu, a tak v kulatých teráriíích nebo válcových sklenicích vypadají úžasně. Uvidíte, že se přistihnete, jak se na jejich sametový povrch často posypaný bublinkami díváte. Má to totiž uklidňující účinky.
Jak je pěstovat?
Opravdu stačí málo a řasokoulím se u vás bude líbit. Pořiďte jakoukoliv skleněnou nádobu s otevřeným vrškem. Může být na stojánku, nožičkách nebo s klasickým dnem, je to čistě na vás.
Umístěte je tak, aby na ně šlo světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Stejně tak by nádoba neměla stát v těsné blízkosti topení. Pěstovat řasokoule můžete i v akvárku s rybičkami, i když některé druhy by je možná mohly okusovat. Vyzkoušejte to a uvidíte, jestli si budou rozumět.
Vyhovuje jim studená voda, v létě dokonce do nádoby můžete přihodit kostku ledu. Řasokoule přece pochází ze severní polokoule, a tak mají rády chlad. Vodu měňte cca jednou za týden a během toho vezměte řasokoule do rukou a jemně je pomasírujte pod slabým proudem tekoucí vody. Vyplaví se z nich nečistoty a budou spokojenější.