Kategorie

Chcete mít vlastnoručně pěstované jiřinky?

Záhon plný krémových, karmínových či zlatých jiřin zalahodí snad každému oku. Kdo rád jednobarevné bílé, či světlounce fialové, může je mít.
A nejen různobarevné, ale i jehlicovité, kulovité, pomponky a spoustu jiných, které se tak pěkně jmenují: Sněhurka, Golden Heart, Měsíční svit či Viola. Ano, představili jsme vám jen zlomek sortimentu jiřinek.

Pestrobarevné záhony plné jiřinek lahodí oku

Tradiční péče o hlízy

Letošní zima ještě ukazuje mrazivou tvář, ale pravý zahrádkář už nedočkavě vyhlíží, kdy oschne hrouda, aby mohl ven. Ten opravdu netrpělivý se věnuje hlízám jiřinek, které na podzim uložil ve sklípku do suchých pilin. Ví, že sklepní místnost nesmí být vlhká ani teplá, aby hlízy nevysychaly, ale také tam nesmí mrznout. Nejvhodnější teplota k uskladnění hlíz je asi jako na brambory. Jednou za čtrnáct dní hlízy prohlédne jestli nehnijí a odstraní nemocné či napadené plísní.

Rašení můžeme podpořit

Uskladněné hlízy vyneste na světlé místo a opatrně, poklepem o dlaň ruky, je zbavíte pilin a uschlé zeminy, která zůstala mezi kořeny. Nůžkami ostříhejte uschlé kořeny a vzniklé rány zasypte dřevěným popelem nebo přípravkem proti plísním. Pokud zjistíte, že na stonku ani na kořenovém krčku očka neraší a hlízy jsou zaschlé, namočte je přes noc do vlažné vody. Do volné půdy na záhon jiřinky vysazujte až v květnu po ledových mužích.

Jiřiny existují v mnoha barvách a tvarech

Jak si namnožíte vaši oblíbenou jiřinku?

Trs rozdělíte na jednotlivé hlízy a vypěstujete si sazeničky – řízkovance. Postupujte tak, že krabici vyložíte fólií, na dno nasypete 1,5 až 2 cm ostrého říčního písku a stejnou vrstvu dobré kompostové zeminy. Navrch pokládáte těsně vedle sebe hlízy očištěné od zbytečných kořenů. Zasypete je opět kompostem tak, aby jejich horní část a zejména kořenový krček zůstaly nad zeminou. Krabici umístíte na světlém a teplém místě a mírně zaléváte jednou až dvakrát týdně. Za tři až čtyři týdny z oček vyraší výhony, které při délce 5–7 cm odřezáváte nebo odtrháváte. Ty pak sázíte do mělkých misek naplněných výživným substrátem, kde během dvou týdnů zakoření. Sazeničky přesadíte do květináčů, kde do května dostatečně zesílí a lze je pak vysadit do dobře propracované a prohnojené půdy ven na záhon.
ab
ab
ab
ab
ab