Sekundární bydlení si v České republice získává stále větší oblibu. Mezi nejvyhledávanější destinace patří Krkonoše, Šumava a západočeské lázně…
Sekundární, nebo také rezidenční bydlení rekreačního charakteru znamená, že nemovitost či objekt slouží jako přechodné místo pobytu vlastníka či uživatele. Ten ho využívá převážně k rekreačním účelům. „V současné době jsou projekty druhého či sekundárního bydlení na vzestupu. Uživatelům nabízejí moderní a komfortní bydlení, dobrou občanskou vybavenost, soukromí a kombinaci sportovních, relaxačních možností a společenského vyžití. V neposlední řadě sekundární bydlení funguje jako dobrá investice, a to jak pro domácí, tak i zahraniční zájemce,“ vysvětluje Tomáš Kulman z oddělení Řízení rizik a poradenské služby společnosti KPMG Česká republika.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte
zde
Blíž přírodě a sportovištím
Možnosti pro uplatnění sekundárního bydlení jsou v České republice široké – od klasických rekreačních turistických a sportovních oblastí v horách nebo u vodních ploch, přes světově proslulé lázeňské destinace s širokou nabídkou ozdravných či rekreačních programů až po expandující golfové odvětví, ve kterém patří České republice podle nejnovějšího průzkumu první místo mezi zeměmi bývalého východního bloku jak v počtu hřišť, tak v počtu aktivních hráčů.
Zájem není jen o Krkonoše nebo Šumavu
„Oblasti, kde se trh sekundárního bydlení úspěšně rozvíjí, můžeme rozdělit do tří kategorií. V první jsou tzv. top lokality jako Krkonoše nebo Šumava. Zde ale rychle ubývá nových příležitostí a vzhledem ke stavebním uzávěrám se případní zájemci musí orientovat spíše na přestavby. Na druhou stranu to jsou natolik atraktivní území, že se zde výrazně snižují sezónní výkyvy,“ říká Michal Jelínek, zástupce společnosti ARLLEN Development, a.s.
Ve druhé kategorii jsou oblasti, které svůj potenciál již začínají objevovat a využívat (Beskydy, Jizerské hory, Krušné hory). Je tu zatím dostatek volného prostoru pro developerské projekty a vznikají zde již centra pro turismus a sporty. Tyto oblasti také těží z nízkých cen a příznivé polohy, jako je tomu například u Krušných hor situovaných mezi Prahou a Saskem.
Konečně existují regiony, které na svou příležitost teprve čekají, ale mají před sebou dobrou perspektivu rozvoje. Patří sem například Jeseníky s dosud nedotčenou přírodou, levnými zdroji a historickou lázeňskou tradicí nebo lyžařský region Orlických hor s výhodnou polohou směrem k Polsku a větším českým městům.
Račte si vybrat
Počet nových projektů sekundárního bydlení se v České republice blíží k padesátce. Z více jak poloviny převažují apartmány s dispozicemi 2+kk nebo 2+1. U apartmánů v horských oblastech představují dispozice od 1+kk po 2+1 až 90 procent nabídky.
„Obvyklá výměra těchto bytů se pohybuje v rozpětí 50-60 m2. Samozřejmostí je sklepní kóje nebo jiný odkládací prostor na lyže a ostatní sportovní náčiní,“ vysvětluje Ivan Žídek, analytik společnosti ARLLEN Development, a dodává: „Dispozice 3+kk, 3+1, 4+kk nebo 4+1 a větší se týkají zejména luxusních projektů a apartmánů umístěných v lázeňských lokalitách nebo ve městech jako je Liberec.“