Kategorie

Bytový dům jako umělecké dílo

Bytový dům jako umělecké dílo
Každý měsíc vám přinášíme obrázky nejhezčí architektury z celého světa. Tentokrát se vydáme do Francie, konkrétně na předměstí Paříže, kde vznikl neobvyklý bytový dům.

Stavba zaujme hned na první pohled, protože vypadá jako sochařský monolit se zbrázděným povrchem. Hlavní struktura budovy je docela jednoduchý kvádr, co ji však ozvláštňuje, jsou balkóny umístěné po jejím obvodu. Jejich zvlněné linie dodávají stavbě charakter. Křivky ale nejsou tak docela náhodné. Architekti je například důmyslně navrhli tak, aby si lidé navzájem neviděli na celý balkón a každý měl co největší pocit soukromí. Při pohledu zvenčí si detailů ani příliš nevšimnete, dominantní linky balkónu poutají hlavní pozornost.

Každá vrstva balkónů je zvlněná jinak než ty nad ní a pod ní, což obyvatelům přidává také výhodu většího vertikálního prostoru. Pokud tedy chtějí na balkón umístit například vyšší sluneční clonu nebo jinou dočasnou konstrukci, není to problém. Stejně tak je díky tomuto řešení vždy část balkónu otevřená slunci a část krytá balkónem horním. Během dne tak balkón poskytuje téměř nekonečný počet různých světelných konfigurací, které lze využívat k opalování i odpočinku ve stínu.

Možná je to překvapivé, ale tento dům je ve skutečnosti levným bydlením, jak je vidět na jednoduchém zařízení interiérů. Nápaditě řešené velké balkóny ale umožnily zvětšit prostor bytových jednotek, aniž by příliš narůstal půdorys stavby. K pocitu světlosti přispívá nejen barva fasády, ale i perforovaný materiál zábradlí, kterým procházejí další paprsky. Balkóny na stejném patře jsou navzájem odděleny zelenými příčkami, které se hodí pro pěstování rostlin a při pohledu zdálky vypadají jako zelená stuha vinoucí se vzhůru konstrukcí domu. A to nejlepší nakonec: Jako správný moderní architektonický návrh i tento dům viditelně ožívá se svými nájemníky. V tomto případě můžete pozorovat, jak se fasáda proměňuje při osazování květinami a rostlinami, a jak celá budova připomíná terasovité zahrady.

ab
ab
ab
ab
ab