Kategorie

Bytové parfémy osvěží a zútulní domov

Co jsou vlastně parfémy do bytu? A stojí za to do nich investovat? Provedeme vás světem vůní pro váš domov.
Koupit parfémovaný sprej za několik set korun a rozprašovat ho po obývacím pokoji nebo ložnici se může zdát jako drahá rozmařilost. Pokud ale budete chtít ušetřit a koupíte si jenom levnou vonnou svíčku, aromatický olej nebo tyčinky, výsledek nebude stejný. Není sporu o tom, že bez bytového parfému se domácnost obejde. Ale podobně bychom se obešli i bez vzorovaného povlečení, zarámovaného retro plakátu na stěně nebo designově pěkné televize. A přece si tenhle malý luxus dopřáváme, protože nám jednoduše zpříjemňuje bydlení. Proč si tedy nepořídit i kvalitní vůni do bytu?

Co je bytový parfém?

Jak se tedy bytové parfémy liší například od běžných osvěžovačů vzduchu? Levné vůně a osvěžovací přípravky jsou často cítit až nepříjemně pronikavě a buď se v nábytku drží ještě týdny, nebo vás naopak praští do nosu a za chvíli je po nich. Pečlivěji navržené a vyrobené bytové vůně mají stabilnější rozvoj, vydrží s vámi déle, nebude na sebe upozorňovat, ale znatelná bude stále.

Rady a tipy pro bytové vůně

1. Než vůni použijete v ložnici nebo dětském pokoji, pečlivě ji otestujte jinde. 2. Ušetřit můžete na klasických aromalampách, případně si vytvořte vlastní vonný polštářek nastříkáním oblíbené vůně. 3. Do koupelny se lépe hodí svíčky (pozor na ručníky!), v obytných místnostech zkuste sprej, který se bude držet v textiliích. 4. Aromalampy, katalytické lampy, svíčky, vonné tyčinky a podobné předměty vždy pokládejte na hladký nehořlavý povrch a dopřejte jim prostor.

Jaké možnosti máte, pokud chcete bytové vůně vyzkoušet?

Difuzér

Obvykle skleněná nádobka s vůní, do které vložíte několik k tomu určených dřevěných bambusových tyčinek. Vůně vzlíná do tyčinek a přes ně se odpařuje. Doporučujeme pořizovat takové difuzéry, u nichž se lahvička dá zakrýt tak, aby byl prostor jenom na tyčinky: esence se pak zbytečně neodpařuje přímo z nádoby.

Parfémovaný sprej

Tady je použití intuitivnější, ale na rozdíl od běžných osvěžovacích sprejů do domácnosti tyto rozprašují pouze mechanicky, ne s pomocí hnacích plynů. Aplikujte je do výšky a co nejvíce do prostoru, nebo naopak navoňte svůj oblíbený kout.

Katalytická lampa

Se staronovým vynálezem se pracuje trochu podobně, jako jste zvyklí u vonných tyčinek. V tomto případě se zapaluje kamínek, který se nachází v horní části nádobky; ten pak po chvilce sám zhasne a začne se rozptylovat vůně, která je pod ním.

Vonná svíčka, tyčinky, sáčky

Další možnosti už jsou známější, i tady ale záleží na kvalitě. Špatná vonná svíčka může astmatikovi ve vaší domácnosti pěkně zkomplikovat život (nebo vám všem přinejmenším na chvíli znechutit místnost, ve které ji použijete).

Jaký bytový parfém vybrat?

Stačí si projít nabídku na internetu a pochopíte, že výběr není jednoduchý. Bytové parfémy se totiž liší nejenom cenově, ale i stovkami různých druhů. Stojí za to si zapamatovat jednu skutečnost: Čistě přírodně se dají vyrobit pouze některé květinové vůně. Pokud vám tedy někdo prodává vanilkový nebo santalový bytový parfém jako čistě přírodní, je lépe mu nevěřit. Pravý santal dnes nepoužívají ani výrobci luxusních osobních parfémů. Kupovat toto zboží naslepo přes internet je trochu sázka do loterie, nicméně web vám jistě může být užitečný, až se budete chtít informovat o renomé té které značky. Některé internetové obchody také nabízejí koupi vzorků, podle nichž se už budete orientovat lépe.

Funguje aromaterapie?

Ano, článků o aromaterapii je plný internet i tištěná média, ale řekněme si to na rovinu: Je to lákavě prostá myšlenka, která v praxi funguje asi stejně jako placebo. Tedy nefunguje sama o sobě, ale dá vám víru, která vás může uzdravit. Když si zapálíte svíčku "Mořský vánek" a budete se cítit uvolněně, není to proto, že by zrovna tahle svíčka takto fungovala. Je to proto, že jste si tu možnost připustili, a hlavně že jste si po dlouhém pracovním dni konečně jen tak sedli do křesla a zavřeli oči. Je to špatná zpráva? Ale vůbec ne. Ve skutečnosti nám to dává svobodu vybrat si to, co se nám opravdu líbí. Pokud vám dělá dobře vůně levandule, nemusíte si to zdůvodňovat a zkoumat, jestli působí na vaši bůhvíkolikátou čakru. Prostě si ji kupte, a ona vám navodí příjemné pocity.

Mohou bytové parfémy uškodit?

Obecně se samozřejmě vyplatí kupovat značky, na které najdete dobré reference (a dobrá reference neznamená, že prodejce značku vychvaluje do nebes). I když výrobce tvrdí, že jsou vůně přírodní (a jak jsme si už řekli, je radno být v tomhle směru skeptičtí), neznamená to, že na ně nemůžete být alergičtí. Právě naopak, v přírodě je alergenů spousta. Vždy se tedy řiďte nejen názvem vůně, ale i jejím složením. foto: Thinkstockphotos
ab
ab
ab
ab
ab