Kategorie

Bylinky na záhoně i v truhlíku

Pro založení bylinkového záhonu je potřeba znát nejen vhodné druhy rostlin, ale také způsob jejich pěstování. Pečlivost a dodržení zásad jsou klíčem k dlouhodobé a bohaté sklizni vašich oblíbených bylinek.

Kdy je vhodná doba pro výsev?

Semena některých bylin můžete sázet prakticky již od konce února. Každá bylina má svoje období výsevu, není ale třeba se kalendáře držet v případě, že semena zasadíte doma na okenním parapetu. Nemusíte se tedy bát, že by osivo kvůli mrazu nebo chladnějšímu počasí nevyklíčilo. V teplejším prostředí vyklíčí rychle a mladé rostlinky bylin můžete použít už brzy na jaře. Před koupí si balení semen pečlivě prohlédněte a zkontrolujte, zda jsou dobře uzavřena a zda balení obsahuje datum použitelnosti. Jsou-li semena stará, nevyklíčí. Jestliže jste propásli vhodnou dobu pro výsev semen nebo jste se jednoduše pro pěstování bylin rozhodli později, v zahradnictví pořídíte již mladé rostlinky, které stačí jen přesadit na vyhrazené místo. Této varianty můžete využít i v případě, že jste méně zkušení zahrádkáři a chystáte se pěstovat například víceleté bylinky, které je možné sklízet až po několika letech.

Klíčení semen

Doba klíčení semen závisí na teplotě, vlhkosti substrátu, hloubce umístění semen a na druhu rostliny. Klíčení v domácím prostředí je zpravidla trojnásobně rychlejší než venku. Substrát je nutné udržovat stále vlhký, aby semena mohla klíčit, zároveň jej ale nesmíme přelévat. Rovněž se vyhněte příliš silné vrstvě hlíny, která by semenům mohla znemožnit klíčení. Semínkům můžete pomoci pravidelným namáčením teplou vodou (vlhčení opakujte každých 10 hodin). Jakmile začnou klíčit, ihned je přesuňte do hlíny. Semínka vyklíčí rychleji v teplém prostředí. Ve venkovním prostředí se doba klíčení majoránky, bazalky a tymiánu pohybuje mezi sedmi až deseti dny, pažitka klíčí dva týdny, oregano, máta a meduňka až čtyři týdny. Semena řeřichy vyklíčí během čtyř dnů (v domácím prostředí již za dva dny, takže je ideální bylinkou pro celoroční pěstování). Po naklíčení potrvá několik týdnů, než se z mladých bylinek stanou silné rostliny, které bude možné sklízet.

Výsev a přesazení bylinek

Při výsevu dodržujte přiměřený odstup, semena potřebují prostor. Některé bylinky, jako je například řeřicha, však hustý výsev vyžaduje, v tomto případě semínky nešetřete. Květináč nebo truhlík se semínky postavte na okno, kam svítí slunce alespoň pár hodin denně. Semena v květináči umístěném na severní stranu sice vyklíčí, mladým rostlinkám se však dařit nebude. V zahradnictví seženete i patrové květináče. Mladé rostlinky jsou připraveny k přesazení do venkovních prostor až v době, kdy už nehrozí žádné mrazy. Rostlinu opatrně vyjměte a je-li to třeba, zasaďte ji s celým kořenovým balem stejně hluboko a nejméně tři týdny ji vydatně zavlažujte.

Kam bylinky přesadit?

Bylinky můžete sázet na záhony, do truhlíků i květináčů. Truhlíky a květináče na okenních parapetech nebo jiných vyvýšených místech mají oproti záhonům tu výhodu, že je nemohou okusovat škůdci. Mladé rostliny na záhonech můžete před nimi ochránit hustějším pletivem, které posadíte kolem celé bylinky, dokud nezesílí. Tradiční bylinkový záhon Bylinkám můžete vyhradit samostatný záhon nebo je jednotlivě zasaďte mezi ostatní rostliny na zahradě. Samostatný záhon bylinek je ale praktičtější a lépe se udržuje. Abyste se v bylinkách vyznali, záhon nebo truhlík opatřete cedulkami s názvy všech zasazených rostlin. Bylinkový záhon rozdělte podle toho, kde budete chtít jednoletky a kde víceleté rostliny.

Klasický i netradiční záhon

S trochou fantazie můžete okrasný záhon vytvořit i z obyčejných bylinek. K tomu je potřeba trocha zručnosti, pokud si ale netroufáte, požádejte o pomoc zahradního architekta. Záhon bylinek může získat zcela jiný rozměr vytvořením bylinkových skalek, spirálovitých, pyramidových nebo půlkruhových tvarů. Z chodníčků se k bylinkám dostanete ze všech stran. Méně pracný a jednodušší je klasický záhon, který zabere velice málo místa. Na jednom metru čtverečním vypěstujete všechny bylinky, jež lze v našich podmínkách pěstovat. Pokud vám přesto na zahradě nezbývá místo pro bylinkový záhon, vytvořte z bylinek na jiném záhonu lem. Tak můžete na jednom místě pěstovat zároveň bylinky i další rostliny.

Bylinky do truhlíků či květináčů

Truhlíky a květináče jsou vhodnou alternativou záhonů pro ty, kteří zahradu nemají. Obojí lze umístit na okenní parapet nebo na balkon či terasu. Máte-li prostornou terasu, využijte dřevěných truhlíků, které můžete koupit v několika velikostech. Tyto truhlíky bývají i poměrně hluboké, bylinkám se v nich bude dařit. Obyčejné květináče můžete vložit i do proutěných košů. Bylinky v malých květináčích se pěstují jednotlivě, více druhů si navzájem znemožňuje růst. Jejich průměr by měl být přibližně 25 centimetrů, jejich hloubka cca 15 centimetrů. Použít můžete plastové, keramické i hliněné květináče. Bylinky nesázejte do nádob, kterým chybí otvory pro odvádění přebytečné vlhkosti. Příliš vlhké prostředí většině bylinek nesvědčí. Do plastových truhlíků a květináčů otvory můžete dodatečně vyvrtat. Náročnější pěstitelé mohou využít samozavlažovacích květináčů, v nichž voda vydrží přibližně týden. Bylinka si odebere jen tolik vody, kolik sama potřebuje.

Jednoletky

Mezi jednoleté bylinky patří například majoránka zahradní, petržel naťová, bazalka pravá, koriandr setý a kopr vonný. Majoránku pěstujte nejlépe na teplém místě s dostatkem slunečních paprsků. Látky v ní obsažené podporují trávení a používá se na dochucení bramborových jídel, polévek a masových směsí. Petrželka není náročná, nepotřebuje příliš mnoho světla ani tepla, vyžaduje ale sušší půdu. Má močopudné účinky a příznivě působí na ledviny. V gastronomii se přidává do polévek, omáček, k masům i do salátů. V samozavlažovacím květináči voda vydrží celý den. Bazalce se daří na teplém a slunném místě, vyžaduje kvalitnější půdu. Pro své účinky je používána při nadýmání a špatném trávení. Pokrmům dodává jedinečnou chuť, hodí se do rajčatových salátů, k pečeným rybám či těstovinám. Koriandr je na pěstování nenáročný, poškodit jej může pouze mráz. Podporuje trávení a zmírňuje nadýmání. Koriandr lze přidat do zeleninových salátů, k masům, k uzeninám nebo do polévek. Kopr ke svému růstu potřebuje teplo a světlo, na půdu není náročný. Používá se při léčbě ledvinových onemocnění a při nadýmání. V kuchyni se přidává do omáček k masům, do salátů a nálevů pro zavařování zeleniny.

Víceleté byliny

K víceletým nejčastěji pěstovaným bylinám patří máta peprná, meduňka lékařská, tymián obecný, dobromysl obecná a pažitka. Máta neporoste na tmavém a suchém místě, prospívat bude v polostínu. Je výborná při léčbě zánětu dutin, inhalováním se uvolňují cesty dýchací. Přidává se do polévek, omáček, k masům, ke zmrzlinám a do nápojů. Meduňka dobře snáší slunce i polostín, půda může být chudší. Léčí poruchy trávení a zmírňuje stres. Přidává se ke sladkým pokrmům, přidat ji ale můžete i do omáček k masu. Mezi víceleté byliny patří například meduňka. Suchou půdu, teplo a sluneční paprsky potřebuje tymián, jehož látky pomáhají při poruchách trávení, revmatismu, tlumí kašel a urychluje hojení ran. V gastronomii se používá zejména pro dochucování mas. Dobromysl (oregano) vyžaduje stejné podmínky jako tymián, slunce, teplo a sušší půdu. Používá se při léčbě dýchacích cest, zmírňuje revmatismus, nadýmání, kašel a uklidňuje. Tímto kořením můžete dochutit omáčky, brambory, masitá jídla i těstoviny. Pažitka snese trvalý stín, potřebuje ale vlhkou půdu. Obsahuje mimo jiné vitamin C a pomáhá při ledvinových potížích. Hodí se do studené kuchyně, do zeleninových i těstovinových salátů a do pomazánek.
ab
ab
ab
ab
ab