Jako všechny děti, i psí mláďata jsou zvědavá a ráda prozkoumávají své okolí. Na štěněcí zvídavosti není nic špatného, ale je dobré před ní uchránit ty věci, které by mohly přijít k úhoně, případně zranit samotné štěňátko.
Žvýkání zakázáno!
Tedy alespoň pokud jde o předměty k tomu neurčené. Všichni víme, jak štěňata milují gumové žvýkací hračky. Těžko jim ale vysvětlovat rozdíly mezi hračkou a například dálkovým ovládáním televize. Pravidlo číslo jedna tedy zní: Všechno lákavé a přitom zapovězené odstranit z psího dosahu. Pamatujte si, že když se štěně dostane k něčemu, co je pro vás cenné, není to jeho chyba, ale vaše nepozornost.
Elektronika v bezpečí
Stejné pravidlo samozřejmě platí i pro jakoukoli kabeláž nebo jiné součásti elektronických zařízení, které by mohly pejska lákat ke kousání. Ve většině obchodů s elektronikou nebo domácím zařízením seženete úložné systémy, do kterých se kabely snadno schovají. To ovšem neznamená, že byste museli štěněti odepřít veškeré výhody elektronických přístrojů. Když je na chvíli necháte doma samotné, zkuste mu například pustit hudbu, kterou si v domě pouštíte sami. Známé zvuky mnoho psů uklidňují.
Aby se neztratilo
Pes sice není kočka a neprotáhne se absolutně všude, ale přesto raději zkontrolujte, zda v bytě nejsou škvíry a mezery, kde by štěně mohlo uvíznout nebo se poranit. Pokud je najdete, zakryjte je kusem překližky nebo jiným vhodným materiálem.
Rohožka i pro psa
V každé domácnosti je ideální mít jednu hrubou rohožku přede dveřmi a jednu jemnější uvnitř. Pejsek, kterého musíte pravidelně venčit, je ale v trochu jiné situaci. I když bývá z procházek často zablácený, jeho tlapky přece jen nesnesou drsnou mříž hrubé gumové rohožky, zvlášť pokud je ještě malý. Pamatujte na to a připravte ke dveřím kus staré textilní nebo slaměné rohože, po které se štěně může proběhnout, když mu vaše rohož bude moc nepohodlná. Alternativou je hrubší hadřík uskladněný v botníku.