Kategorie

Bydlení pro alergiky aneb na co dát pozor

Bydlení pro alergiky aneb na co dát pozor
Ne každý má ale prostředky na to, aby si postavil nový dům u jezera anebo se odstěhoval od velké a prašné cesty. Přesto je několik vychytávek, jak bydlení alergikům usnadnit a zpříjemnit.

Přesto je hned několik možností, jak snížit nepříjemnou alergii alespoň v klidu domova.

  • Alergik by měl mít pokoj na straně směrem od lesa či pole anebo cesty.
  • Větrat by měl pouze krátce a intenzivně. (Nejvíce pak za dešťů či vlhkého počasí, kdy je alergenů ve vzduchu nejméně).
  • V bytě by mělo být co nejvíce zvlhčovačů vzduchu.
  • Oblečení, s nímž přijde alergik domů, by nemělo viset v pokoji, kde spí
  • Lékaři doporučují po každém příchodu alergika domů se osprchovat, aby nenosil alergeny zbytečně do svého pokoje a večer neuléhal do postele, která jich bude plná.

Nebezpečí v bytech

Kromě alergie na kvetoucí pole a louky či stromy a prach ze silnic jsou tady i jiné potíže. Převážná většina alergiků je citlivá na roztoče. Ti se drží právě v bytech, a zejména v kobercích, dekách či oblečení. Plovoucí podlahy, parkety, linoleum, to vše je pro alergika lepší než koberce. Ne každý má možnost vyměnit nábytek a křesla. Rozhodně jsou vhodnější kožené sedačky než klasické čalouněné.

Ať žijí sazeničky a květiny

Žádného z alergiků nepotěší k narozeninám nic více než krásný květ. Ten si jistě nevystaví do pokoje, kde spí, a po odchodu návštěvy se jej co nejdříve zbaví. Podobně tomu je i s tolik milovanými rostlinami, na kterých se drží neuvěřitelné množství prachů a roztočů. Odborníci je doporučují nejméně jednou týdně sprchovat a smývat z nich tyto pro alergiky nebezpečné látky. Pokud možno by se však žádné v bytě nacházet neměly.

Zahrádkáři, kteří se snaží si předpěstovat sazeničky paprik a rajčat, mnohdy, aniž by to věděli, také ohrožují své blízké postižené alergiím a to především možnou plísní.

Jak snížit počet alergenů v domě

Alergici určitě rádi uslyší, že by se v jejich přítomnosti neměly v bytě vysávat koberce. Velké předvánoční úklidy jim mohou také způsobit nepříjemné komplikace. Na druhou stranu jen pravidelný úklid s utíráním prachu a vysáváním kvalitním přístrojem může snížit jejich alergické reakce.

ab
ab
ab
ab
ab