Kategorie

Bydlení má svoje pravidla - i v sitcomu

Líbí se vám, jak bydlí newyorští Přátelé, vyznavači Teorie velkého třesku nebo rodinka ze seriálu Ženatý se závazky? Byt nebo dům je základem každého sitcomu.
 

Vzpomeňte si na svůj oblíbený sitcom, nebo vlastně libovolný komediální seriál. Nezáleží na tom, jestli vám hned na mysli vytanuli Simpsonovi, Krok za krokem nebo Taková normální rodinka; jedno budou mít určitě společné: Nebyly by tím, čím jsou, bez správného prostoru. Samozřejmě, televizní postavy prostě musejí někde bydlet. Ale podoba jejich bydlení rozhodně není náhodná – má svůj účel a svoje léta zažitá pravidla. Dokonce by se dalo říct, že si sitcomové byty a domy žijí vlastním životem. A vy teď s námi do jejich života můžete proniknout. Podívejme se na čtyři situační komedie a způsob, jak je v nich vyřešeno bydlení.

Přátelé... a byt jako manéž

Jeden z nejpopulárnějších sitcomů všech dob je klasickým příkladem toho, jak jsou televizní architekti velkorysí. Slavný byt s balkonem, ve kterém postupně žily všechny hlavní postavy seriálu, opravdu nevypadá jako bydlení pro lidi se sotva započatou kariérou. Už jenom velká propojená místnost tvořící zároveň kuchyni, jídelnu a obývací pokoj má rozměry výběhu pro hrochy, a to nemluvíme o pohodlných ložnicích. Má to samozřejmě svůj důvod; scéna v sitcomu je vždy koncipována jako jeviště a televizní diváci musí mít i při bližších záběrech jasno v tom, kde se která postava zrovna nachází. K nejednomu zásadnímu momentu Přátel došlo právě v kuchyni. (NBC) Stejně jako v jiných seriálech i v Přátelích se vstupuje vchodovými dveřmi přímo do obytného prostoru, který tak dává příležitost k momentům překvapení (protože lidi slyšíte až ve chvíli, kdy se objeví). Typická je rovněž pohovka s nekrytými zády orientovaná směrem k televizi, i když je netradičně natočena k divákům bokem. Mimo jiné i proto tak často vidíte Přátele v kavárně Central Perk, kde sedí na gauči otočeném tím správným směrem. Přátelé se odehrávají ve více bytech, které je samozřejmě třeba odlišit. Všimněte si třeba, že byt Chandlera a Joeyho, který se nachází přes chodbu, má vlastně stejné uspořádání. Přesto nám ale připadá úplně jiný, protože je tady vše zrcadlově obráceno a zařízeno jako staromládenecký brloh.

Bydlete jako Přátelé Dílčí zápletka celého jednoho dílu se týkala konferenčního stolku koupeného v oblíbeném řetězci Pottery Barn, který se zaměřuje na klasicky až starožitně vypadající nábytek. U nás podobně kvalitní kousky najdete opravdu většinou jen ve starožitnictví – běžně dostupným novým kusům už často chybí cit pro detail a materiál. Jinak by vás ale možná překvapilo, jak ani pořádkumilovné Monice nevadí v bytě pestrost a kombinace různých stylů. Že je každá židle u jídelního stolu jiná? No a co má být? Pokud vám naopak učaroval Chandlerův byt, postačí správné kožené křeslo a nějaká ta drůbež.

Ženatý se závazky... a byt jako aréna

Domácnost Bundových možná dokonale naplňuje definici sociálně narušené rodiny, nicméně jejich bydlení je až spořádaně staromilské. Do domu se vstupuje zprava a i v tomto případě se ocitneme rovnou v obývacím pokoji. Za pohovkou, která otci rodiny slouží coby trůn i útočiště před sexuchtivou manželkou a penězchtivými dětmi, vidíme další typický prvek sitcomového domu: schodiště vedoucí do patra. Podobné najdete třeba v Cosby Show nebo Roseanne. Květovaný starý gauč a úsměvy před bouří - Ženatý se závazky (Fox) Stejně tak i kuchyně funguje spíš jako místo k rodinným střetům než klidnému posezení nad domácím jídlem. Ostatně Peggy Bundová moc nevaří – pizza z krabice je obligátní večeří i o Vánocích. Navzdory věčným hádkám obě děti zůstávají doma ještě jako dospělé a syn Bud se dokonce přesně podle pravidel sitcomu přestěhuje do sklepa.

Bydlete jako Al Bunda Především potřebujete starší, měkkou, téměř babičkovskou pohovku. Vlastně nemusí být ani moc čistá – důležité je, aby už měla za roky sezení přesně vytvarované místečko tam, kde se vaše tělo potkává s textilií. Druhou nezbytností je samozřejmě televizor. Dbejte na to, aby nevypadal moc nóbl. Kdo potřebuje plazmu? Tahle televize je malá a místo DVD přehrávače se pod ní krčí jenom letitá mašinka na VHS (nebo dokonce Betamax, pokud se chcete do puntíku držet Alova vkusu), ale je jenom vaše.

Jak jsem poznal vaši matku... a byt jako album vzpomínek

Architekt Ted Mosby, hlavní hrdina seriálu známého u nás i pod původním názvem How I Met Your Mother ze svého bytu udělal tak trochu expozici svého dosavadního života: Každý předmět něco znamená, každý kout připomíná nějaké přátelství nebo vztah a ke každé díře ve zdi se váže vtipná historka. Sám o sobě je byt zajímavý využitím zadního prostoru s pracovním stolem nebo rýsovacím prknem.  Z hlediska běžných sitcomových zákonitostí je netypický i fakt, že dveře vedoucí do dvou ložnic jsou každé na jiné straně hlavního pokoje. Do správného bytu se vejdou všichni vaši kamarádi (a občas domácí zvířectvo). (CBS) Tvůrce seriálu zjevně baví si s prostorem vyhrát. Nejlépe se to projevilo v epizodě, kdy si Marshall a Lily pořizovali nový drahý byt a až příliš pozdě zjistili, že má zkosené podlahy. Na jednu stranu samozřejmě velký technický problém, zároveň ale také skvělá příležitost, jak udělat z bytu hlavního hrdinu epizody. Hnízdečko čtvrtého člena party, Barneyho Stinsona, je pak těžko napodobitelným unikátem. Nebo jste snad ochotni investovat do ploché televize přes celou stěnu a samostatného pokoje vyhrazeného jenom pro obleky?

Bydlete jako Ted (nebo raději Barney?) Pokud chcete bydlet jako Ted, všímejte si kuriozit, ať se ocitnete kdekoli. Můžete to vzít z gruntu a rovnou zajít do vetešnictví, nebo projevit ještě větší vynalézavost a dovléct domů třeba zapomenutý dřevěný sud. To všechno doplňte nějakým tím důkazem vaší inteligence – poslouží třeba Ottův slovník naučný včetně dodatků. Byt podle Barneyho samozřejmě bude vyžadovat... řekněme odlišnou poetiku. Čistý a strohý design je nutností, na zakázku vyrobená osvětlená skříň s pornografií volitelným bonusem a figurína některé postavy z Hvězdných válek v životní velikosti vaší návštěvě jasně naznačí, že máte svůj dospělý život pevně v rukou.

Teorie velkého třesku... a byt jako hnízdo vědců

Rčení „můj dům – můj hrad“ platí dvojnásobně u každého, kdo z domova prakticky nevytáhne paty, protože kontakt s lidmi není jeho nejsilnější stránkou. A tak se hrdinové The Big Bang Theory aneb Teorie velkého třesku vydávají ven, jenom když se potřebují dostat do práce, najíst (vědec přece nemá čas denně vařit) nebo doplnit zásobu komiksů. Sheldon a Leonard (uprostřed) se ve svém bytě plném knih a komiksů cítí bezpečně. (CBS) Přitom by se mohlo zdát, že už jich mají víc než dost. Jejich byt je doslova nacpaný postavičkami superhrdinů, plakáty starých obskurních sci-fi filmů a vědeckými modely nebo přístroji. Především Sheldon je na důvěrně známém prostředí závislý do té míry, že například odmítá kohokoli pustit na své místo na okraji pohovky a do své ložnice vpouští lidi jen v naprosto výjimečných případech. Kulisy bytů v sitcomech obvykle nemají strop, takže se režisér většinou vyhýbá situacím, kdy by bylo nutné jej ukázat. Elegantně to obešli právě v Teorii velkého třesku ve scéně, kdy Howard potřebuje s pomocí kousku maminčiny sekané vyzkoušet funkčnost klozetu, který navrhl pro NASA  – stačil dovedně použitý zvukový efekt a dojem je perfektní.

Bydlete jako Sheldon a Leonard Naši milovaní nerdi světí účelnost a za nábytek jako takový příliš neutrácejí. Jejich bytu vévodí působivá kožená pohovka, za kterou byste pravděpodobně běžně dali velkou částku – oni ji ale podle autorů zachránili před vyhozením. Zbytek tvoří zřejmě podobně získané kousky nebo jednoduché praktické předměty z katalogu IKEA. Důležitější jsou ale v tomto případě doplňky: sběratelské komiksové předměty a badatelské propriety. Chybět samozřejmě nesmí dalekohled pro pozorování oblohy, model šroubovice DNA velikosti stojícího muže a rozkošné detaily typu koupelnového závěsu s periodickou tabulkou prvků z obchodu ThinkGeek.
ab
ab
ab
ab
ab