Kategorie

Buďte šťastní, žijte stylem HYGGE!

Hledejte krásu v maličkostech, žijte stylem HYGGE!
Existuje mnoho životních stylů, co takhle zkusit ten, který vás udělá šťastným? Hledejte krásu v maličkostech a žijte podle dánského stylu HYGGE!

Mnozí z vás se zřejmě ptají, co to ten styl hygge vůbec je. Hygge pochází z dánštiny a sami Dánové říkají, že se nedá vyjádřit jednoduše jedním slovem. Pod tajemným názvem se skrývá filozofie, štěstí, přátelství, teplo, útulnost a blízkost. „Neexistují hranice, může sem každý, v tom je krása tohoto života,“ říká dánská žurnalistka Helen Russell.

„Vynálezci“, tedy Dáni, si například užívají volné chvíle s přáteli v pohodlí domova, hodí tak obavu z přeplněné hospody za hlavu a pozvou si partu k sobě domů. Hygge je okamžik, kdy popíjíte s těmi nejbližšími a jste šťastni právě za to, že s nimi můžete trávit svůj čas. A je jedno, jestli si dáte pivo, víno, kávu nebo čaj. Důležitá je ta pohodová atmosféra a vůně domova. 

Jejich další radou je například procházka. Mnohé nenapadne jít jen tak s někým na procházku, vždy spíše vymyslí činnost, která by se dala dělat. Dáni ne, vyloženě si takové chvilky užívají. Možná je právě klid a příroda okolo nich tím důvodem, která ze seveřanů dělá jeden z nejšťastnějších národů na světě.

 

Stejně tak si ale můžete kousek přírody přinést i do svého bytu. Použijte přírodní materiály a nezapomeňte se obklopit živými rostlinami a květinami. Přírodní doplňky působí blahodárně na vaši mysl i duši. 

Vše by se v podstatě dalo shrnout pod slovo „pohoda“. Klidně se jen zachumlejte do peřin nebo pod deku a radujte se z pocitu, že se můžete prospat nebo se jen tak válet a číst si. Stejně tak si můžete čas pro sebe vynahradit ve vaně a jednoduše si užívat vás volný okamžik aneb hodit stres za hlavu. Žijte hygge stylem při každé příležitosti!

Jak říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani: Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Takže už víte, proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Je to vlastně úplně jednoduché, že? 

 

Přečtěte si také článek o tom, jak se bydlí ve skandinávském stylu a nechte se inspirovat. 

ab
ab
ab
ab
ab