Kategorie

Buďte designérem svého bytu díky 3D tisku

Buďte designérem svého bytu díky 3D tisku

S rozvojem technologií si 3D tisk upevňuje svou pozici v mnoha odvětvích. Čím dál více je o něm slyšet v interiérovém designu. Jak s ním pracují designéři a jak s ním můžete pracovat doma i vy?

3D tisk je proces, kdy z digitální předlohy (3D model) na tiskárně vytvoříte speciálně k tomu určené fyzický model. Jde o tzv. proces aditivní, tzn. že materiál přidáváte. Opakem 3D tisku je princip klasických obráběcích strojů, kde se naopak z celého kusu materiál odebírá, aby nakonec zůstal jen požadovaný tvar. Modely pro 3D tisk si může každý jednoduše vyzkoušet v nejrůznějších programech, mnoho jich je k dispozici online zdarma.

Tisk 3D objektů

Samotný 3D objekt pak vzniká s pomocí trysky tak, že se náplň (např. filament v podobě plastové struny) postupně vysokou teplotou taví a vrstvu po vrstvě vytváří požadovaný výstup (model). Vytisknout si tak můžete v podstatě téměř cokoli, na co jen vaše hlava pomyslí – součástky do výroby, šperky, modely domů, části oblečení i boty, zubní náhrady, hudební nástroje, anatomicky přesné modely lidského těla a mnoho dalšího.

Sám sobě designérem

Mnoho světových a uznávaných designérů již přijalo 3D tisk jako součást svého pracovního světa. Dává jim totiž neuvěřitelnou svobodu v možnostech vyjádření, kreativity a nabízí i stále se rozšiřující možnosti ve výběru materiálů (recyklovatelné plasty, polykarbonáty, uhlíkové vlákno atd.) Mohou tak navrhovat nejen jednotlivé drobné dekorace (strukturované rámečky na fotky, sošky, nápisy na zdech), ale i celé kusy nábytku (stoly se zajímavou strukturou desky i nohou, židle, světla, celé policové systémy atd.).

Nejste interiérový designér? Nevadí! Velkou výhodou pro konečného uživatele je i samotný fakt, že může být sám sobě designérem. Při troše šikovnosti a trpělivosti si můžete do svého bytu vytisknout cokoli od funkčních nebo spojujících prvků až po designové vázy, nádoby atd.

Přejeme hodně kreativních nápadů!

ab
ab
ab
ab
ab