Téměř každý budoucí vlastník nemovitosti si položí před svým velkým rozhodnutím tuto otázku. Na ni vám v následujícím článku odpovíme společně s fundovanými odborníky.
K rozhodnutí, zda vystavět nový dům, anebo zrekonstruovat stávající objekt vede zájemce hned několik aspektů. Nejdůležitějším z nich jsou finance. Přestože jsou dnes různé možnosti splátek, málokterá průměrná česká rodina si může nechat vystavět nový, krásný dům.
Proto lidé s průměrnými příjmy raději volí cestu pořízení starší nemovitosti. Do té však musí stejně investovat stovky tisíc korun. Bavme se jen o nových oknech, opravě střechy, nových rozvodech elektřiny, novém vodovodním potrubí, novém kotli a tak by se dalo pokračovat k fasádě až po zahradu.
Peníze až na prvním místě
Situace je rozdílná nejen co se týče financí, ale také lokality. Na venkově či v malých městech není problém koupit starší dům, anebo si sehnat solidní stavební parcelu. Tato možnost je však ve městech s více jak 50 tisíci obyvateli téměř nemožná. Proto si zájemci o bydlení v centru těchto velkoměst musí pořídit starší dům a ten si následně upravit k obrazu svému. Dle většiny dotázaných majitelů stavebních firem má novostavba své výhody. V případě, že zájemce natrefí na krásný dům a má na něj dostatek prostředků, vyplatí se mu podobný objekt zrekonstruovat.
Nový dům je zkrátka nový dům
I když je vystavění nového domu vzhledem k dnešním cenám finančně nákladnější než pořízení a následná rekonstrukce staršího domu, je jisté, že do novostavby nebudete muset minimálně dvacet let investovat téměř žádné další prostředky. To se samozřejmě u staršího objektu nikdy nestane.
Satelitní městečka
Na okrajích měst se začala v posledních letech budovat takzvaná satelitní městečka. Ta mají úspěch zejména u mladých párů, jelikož domky s malou parcelou, garáží, bez sklepa, jen s několika pokoji nahrazují kvalitním způsobem panelové bydlení. Těsné sousedství však většinou nevyhovuje starším zájemcům. Ti potřebují mít u domu nejen zahradu, ale také třeba psa.
Srubové domy
V neposlední řadě byl zaznamenán v České republice narůstající počet srubových domků. Na jejich montáž se specializují nejen české firmy. Domky ze dřeva připomínají nejen klasické sruby, ale také domy známé z Rakouských Alp. Životnost novodobých srubů není známa. Jisté je, že cena dřevěného domku je finančně přijatelnější než bydlení v cihlovém či satelitním domku. Z hlediska působení vnějších vlivů na zdraví lidského organismu je bydlení v domě s přírodních materiálů nejlepší alternativou.
Na samotě u lesa
Idylické bydlení v okrajových částech měst a obcí poblíž přírody se někdy může změnit v peklo na zemi. K této situaci dochází zejména v době přírodních katastrof či sněhových kalamit, kdy se k domku na samotě dostanou s pomocí až naposledy. Lidé, kteří si chtějí pořídit dům v okrajové či osamocené lokalitě, by dle odborníků vždy měli zvážit, zda jsou soběstační a jak dlouho soběstační budou, jestli nejsou odkázáni na prostředky veřejné hromadné dopravy, zda mají dostatek sil k odklízení sněhu na příjezdové cestě, jestli jsou ochotni cestou do kina strávit hodinu v autě či v jiném dopravním prostředku.
Svěřte rekonstrukci odborníkům. Společnost KOUBA INTERIER Vám ráda zpracuje návrh rekonstrukce i realizace interiéru. |