Kategorie

Bonsaje: Jaké živiny potřebují? 2. díl seriálu

V druhém dílu seriálu o bonsajích vás čekají další klíčové pokyny, díky nimž můžete tyto malé krasavce úspěšně pěstovat – doplníme informace o substrátech, funkcích jednotlivých živin a hnojení.
 

 

Správně namíchaný substrát

Propustnější substrát udrží jen málo vlhkosti a zalévat se musí častěji a naopak. U méně propustných, „těžších“ substrátů je zase důležité, aby se voda dostala i do spodní části nádoby. Pokud voda pronikne mělce, naruší jen vrchní část a následné rychlé odpařování vede k praskání povrchu, které nepůsobí estetickým dojmem a navíc takový povrch špatně absorbuje vodu. Recept na substrát si musí každý upravit sám dle zkušeností. Dají se koupit v zahradnických supermarketech, nebo si jej lze připravit v určitém poměru z rašeliny, písku, listové (bukové) hrabanky, či kompostové zeminy.
Čtěte také! Bonsaje: Jak správně pečovat o miniaturní krasavce

Důležitost a funkce živin

Všechny rostliny ke svému životu potřebují živiny asi tak jako člověk jídlo. Dusík, fosfor a draslík podobně jako u lidí tuky, cukry, bílkoviny tvoří tři základní látky pro správnou výživu. Dusík je zodpovědný za nárůst zelené hmoty. Podporuje nárůst nových výhonů. Hnojení dusíkem bychom neměli přehánět u již „hotových“ bonsají. Bujný růst dlouhých výhonů a větších listů, by mohl pokazit tvar habitu. Čím mají bonsaje menší listy, tím více se přibližují dokonalému vzhledu, protože jakoby zvětšují celý stromek a ten věrněji napodobují starou rostlinu v přírodě.
 
 
 
Mladé rostliny, u kterých jsou vetší přírůstky do tloušťky žádané, přihnojujeme od z jara do konce srpna plnými dávkami hnojiv. Po skončení vegetačního období začínáme přihnojovat draslíkem, a to pro kvalitní vyzrávání a ochranu nových letorostů a rostlinných pletiv před nadcházející zimou a mrazy. Fosfor je důležitý pro správný vývoj kořenového systému. Pozitivně ovlivňuje využití slunečního záření při fotosyntetických pochodech a podporuje růst generativních orgánů, čili květů a plodů.
Čtěte dále! Bonsaje: Kde a jak je vzít?
 
 
 

Aplikace hnojiv

Hnojiva obsahují vždy všechny výše uvedené prvky v určitém poměru. Dle poměru živin volíme hnojiva pro různé fenofáze.  Například N:P:K – 19:6:20, což znamená, že se jedná o hnojivo se standardním složením pro vegetativní období rostlin, dřeviny. K přihnojování můžeme použít klasická hnojiva typu Vegaflor, Kristalon (pro okrasné dřeviny), ale dají se použít i speciální hnojiva pro bonsaje. Tekutá hnojiva se naředí, pevná se rozpustí se vodě v doporučeném dávkování uvedené výrobcem. Vynikající a velmi vhodná, jsou hnojiva s pomalým a postupným uvolňováním živin jako Osmocotoe, Plantacote, které se smíchají s připraveným substrátem (viz. odkaz http://www.pasic.cz/download/katalog/hnojiva.pdf).
Pokud používáme hnojiva klasická, přihnojujeme v intervalech 2-3 týdnů. Důležité je dodržení správného dávkování. Tím rostlinám zajistíme dostatek živin a neohrozíme je popálením a případným úhynem. Dalším způsobem je aplikace hnojiva na list. K takovému přihnojování je ideální třeba zmíněný Vegaflor. Při aplikaci hnojiv na list je třeba dbát na dvě věci. Před samotným postřikem je nutné přikrýt povrch substrátu a smočit pouze listovou plochu, aby se hnojivo nedostalo do substrátu a nedošlo k případnému přehnojení. Hnojivo neaplikujeme za plného slunce, aby se rostliny nespálily, a ani před možným deštěm také, jednoduše proto, aby se hnojivo z listů nespláchlo.
Foto: www.nebari.cz
www.pasic.cz
 
ab
ab
ab
ab
ab