Kategorie

Betonová krása v Mexico City

Betonová krása v Mexico City
Vznáší se tenhle betonový kvádr jen tak ve vzduchu? Zdálky to tak může vypadat. Když ale přijdete blíž, zjistíte, že jen spočívá na prosklené konstrukci.Architektura je ve svém základu práce s hmotou – jejím objemem a hmotností. Někdy se rozhodne hmotu nadlehčit, jindy zase přiznat její váhu a vzbudit pocit ohromení. Jaký dojem na vás dělá dům zvaný La Punta, který navrhlo mexické studio Central de Arquitectura?

Prosklené přízemí se logicky nabízí jako společenský prostor s velkými křesly a pohovkami, který poskytuje výhled do okolí a zároveň nevadí, pokud je zvnějšku vidět dovnitř.

Na ocelových pilířích stojí dva betonové kvádry sestavené do tvaru L. Velká okna jsou zapuštěna do masy domu a tím pádem obyvatele trochu více chrání před přímým slunečním světlem.

Kvádry jsou koncipovány jako skládanka z velkých betonových desek, čímž vznikají překlady a „vynechané“ prostory, jako jsou balkony nebo jen drobné průduchy. Monolit také skrývá jednoduchá schodiště.

V betonové části jsou ukryté soukromé místnosti a ložnice pro hosty. I tady našlo často své uplatnění sklo, které odlehčuje interiér a kontrastuje se syrovými povrchy přírodních materiálů.

Roli živého kontrastu zde plní také zeleň, kterou je celý dům obklopen. Vyrůstá z květináčů i jezírek a poskytuje stín, nebo jenom příjemné a uklidňující spočinutí pro oko návštěvníka.

ab
ab
ab
ab
ab