Kategorie

Baugruppe – budoucnost společného bydlení na míru

Baugruppe – budoucnost společného bydlení na míru
Představte si bytový komplex, který si navrhnete podle sebe. Ne, nemusí to být jen pouhý sen. Fenomén baugruppe totiž nabízí možnost zrealizovat kolektivní dům v rámci komunity lidí, kteří v něm poté budou bydlet.

Baugruppe je skupina lidí, kteří spojí své finance a síly, aby si postavili cenově výhodný bytový dům podle svých představ. Aby se domluvili a předešli patovým situacím, nastaví si jasná pravidla celého procesu. Vedení agendy svěří projektovému manažerovi. Najdou si pozemek a společně financují jeho koupi i stavbu domu. Architekt přetaví jejich individuální přání v návrh domu a po dokončení stavby je každý vlastníkem svého bytu, na jehož vybudování se značně podílel.

Jednoduše tak může vzniknout naprosto jedinečný projekt, který plně odpovídá potřebám obyvatelů. Mimo to koncept baugruppe přináší i další výhody. Lidé například mohou značně ušetřit, protože nepotřebují developera, místo toho investují kolektivně. Dále společně vytváří stabilní sousedské prostředí a budují vřelejší sousedské vztahy. Pracují totiž na projektu společně od začátku až do konce. Lépe spolu tedy komunikují oproti dnešnímu standardu městské anonymity v bytových objektech.

Kde se staví podle baugruppe?

Současnou jedničkou v počtu projektů baugruppe je Berlín s více než 200 domy realizovanými v posledních deseti letech. Nicméně podobné projekty lze nalézt v několika evropských zemích, včetně například blízkého Rakouska a celé Skandinávie.

V Česku bohužel podobných projektů vzniká jen minimum. V Praze je například častým problémem získat pozemek. Nicméně princip baugruppe je prosazován i ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, který vydal dokonce i manuál Baugruppe (ke stažení zde). Než se podobné plány začnou realizovat i u nás, podívejte se prozatím na inspiraci z Berlína.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab